fot. episkopat.pl

Wszyscy jesteśmy wezwani by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach, w rodzinie, w szkole, w miejscu pracy – podkreślił przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował za ofiary składane w przypadającą 22 października Niedzielę Misyjną na rzecz misji.

Światowy Dzień Misyjny nazywany Niedzielą Misyjną obchodzony jest na całym świecie od 1926 r. W Polsce rozpoczyna on Tydzień Misyjny.

Zobacz też —> 91. Światowy Dzień Misyjny – Niedziela, 22 października 2017 – Początek Tygodnia Misyjnego w Polsce

Jak powiedział bp Mazur, jest to czas ożywienia świadomości misyjnej i ukazywania misyjności Kościoła. Przewodniczący Komisji ds. Misji przypomniał słowa papieża Franciszka z orędzia na Światowy Dzień Misyjny, który wskazał, że wszyscy jesteśmy na mocy Chrztu św. uczniami-misjonarzami i wszyscy odpowiadamy za wielkie dzieło misyjne Kościoła.

„Mamy iść i głosić – to są słowa nadal aktualne: idź i kochaj, idź i czyń uczniami” – zachęcił bp Mazur. Dodał, że świadomość bycia Kościołem z natury misyjnym powinna nas jeszcze bardziej mobilizować i ożywiać w nas zapał misyjny. „Pięć miliardów ludzi nie zna Chrystusa. Winniśmy go nieść i głosić w swoich środowiskach, w rodzinie, w szkole, w miejscu pracy” – podkreślił bp Mazur.

Niedziela Misyjna i Tydzień Misyjny 2017

W Niedzielę Misyjną w całym Kościele powszechnym zbierane są ofiary materialne przeznaczane na pomoc misjom. „W imieniu całej naszej Komisji i wszystkich misjonarzy, misjonarek, którzy otrzymują pomoc duchową i pomoc materialną wyrażam słowa wielkiej wdzięczności”- powiedział przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji.

Na świecie pracuje 350 tys. misjonarzy, z czego ponad 2 tys. to Polacy. Najwięcej z nich – w Afryce. Polacy każdego roku przekazują w Niedzielę Misyjną około 1 mln dolarów amerykańskich dla Kościołów misyjnych. Fundusze są przeznaczane m.in. na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także na formację katechistów i kapłanów.

Info za —> BP KEP: Bp Mazur: wszyscy powinniśmy być misjonarzami w swoich środowiskach


 

Na świecie pracuje 350 tysięcy misjonarzy, z czego ponad 2 tysiące to Polacy. Niedziela Misyjna zwraca uwagę na to, jak bardzo potrzebne jest zaangażowanie misyjne w świecie, w którym 5 miliardów ludzi nie jest ochrzczonych. Polacy każdego roku przekazują z Niedzieli Misyjnej dla Kościołów misyjnych około 1 mln dolarów amerykańskich. Dzięki ofiarom Polaków z Niedzieli Misyjnej 2016 roku Papieskie Dzieła Misyjne przekazały Stolicy Apostolskiej na pomoc misyjną 1 141 658, 03 USD. Fundusze są przeznaczone na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozbudowę ewangelizacji medialnej.

Info za —> BPKEP/PDM: W niedzielę – Światowy Dzień Misyjny

Materiały do pobrania:

Materiały liturgiczno-duszpasterskie przygotowane przez Papieskie Dzieła Misyjne
Film nt. Niedzieli Misyjnej
Misje w statystykach
Terytoria misyjne
Projekty
Historia PDRW w Polsce