Wideo: Homilia papieża Franciszka wygłoszona podczas Mszy św. w Kairze

Do „ekstremizmu miłości”, jedynego dopuszczalnego dla wierzących, zachęcił Papież katolików Egiptu. Msza dla nich to główne wydarzenie drugiego dnia jego pielgrzymki do tego kraju. Uczestniczyło w niej na terenie wojskowej bazy lotniczej w Kairze ok. 20 tys. wiernych wszystkich obecnych tam katolickich obrządków.

W modlitwie wiernych błagano Boga m.in. po arabsku o pokój i sprawiedliwość w Egipcie, jak też na całym Bliskim Wschodzie, a po francusku za ofiary przemocy i terroryzmu, zwłaszcza męczenników egipskich, oraz za migrantów i uchodźców.

Przed końcowym błogosławieństwem głos zabrał zwierzchnik katolickiego Kościoła koptyjskiego. Patriarcha Ibrahim Isaac Sidrak podkreślił w nim, iż Franciszek przybył do Egiptu z przesłaniem pokoju.

Po Mszy Franciszek przejechał zakrytym samochodem do oddalonej o około 20 kilometrów Nuncjatury Apostolskiej, gdzie zjadł obiad z biskupami egipskimi oraz z towarzyszącymi mu osobami.

Obejrzyj pełną relację z —> Mszy św. w Kairze

Relacja Radia Watykańskiego i omówienie homilii —> Papież wzywa egipskich katolików do ekstremizmu miłości

„Msza z Papieżem była dla katolików wielkim świętem, a jego obecność w Egipcie dodała otuchy wszystkim chrześcijanom cierpiącym w tym kraju” – wskazał na to o. Andrzej Dzida SVD, który uczestniczył w papieskiej liturgii w Kairze. Dodaje zarazem, że intensywne kontrole bezpieczeństwa sprawiły, iż nie wszystkim udało się dotrzeć na miejsce celebry, jednak mimo wprowadzonych obostrzeń atmosfera spotkania była wspaniała.

Na spotkanie z Franciszkiem pielgrzymowało w sumie 3 tys. młodych ludzi – po 250 osób z każdej egipskiej diecezji i ponad 1 tys. osób ze stolicy kraju. Podczas pielgrzymki rozpoczętej 25 kwietnia odwiedzali sanktuaria, a także szpitale i ośrodki pomocy. W Kairze stworzono dla nich specjalny obóz namiotowy, w którym nocowali oczekując na Mszę z Papieżem.

Czytaj więcej w relacji Radia Watykańskiego —> Egipt: Papież dodał otuchy cierpiącym chrześcijanom


Po posiłku w nuncjaturze, w budynku seminarium duchownego katolickiego Patriarchatu Koptyjskiego, Franciszek spotykał się z kapłanami, zakonnikami, zakonnicami i seminarzystami.

– Egipt ubogacił Kościół bezcennym skarbem życia monastycznego. Czerpcie z przykładu św. Pawła Pustelnika, św. Antoniego, świętych ojców pustyni, wielu mnichów, którzy swoim życiem i przykładem otworzyli bramy nieba wielu braciom i siostrom – mówił Ojciec Święty podczas tego spotkania. Franciszek przypomniał duchownym, że mają być zaczynem Królestwa Bożego.

Relacja Radia Watykańskiego —> Papież do duchownych: Kto ucieka od krzyża, ucieka też od zmartwychwstania

Pełna relacja wideo ze spotkania w seminarium —> TUTAJ

Przemówienie Franciszka:

 


Tuż po godz. 17:00 samolot z Papieżem na pokładzie odleciał z Kairu do Rzymu. Już z samolotu Franciszek wysłał telegram do prezydenta Egiptu, dziękując wszystkim Egipcjanom za gorące przyjęcie w ich kraju.

Przeczytaj notkę Radia Watykańskiego: Papież odleciał do Rzymu

Relacja z ceremonii pożegnania Franciszka:

 


Relacja z pielgrzymki i komentarze w serwisie —> Radia Watykańskiego

Transmisje papieskie Telewizji TRWAM —> http://tv-trwam.pl/filmy/transmisje-papieskie oraz na YouTube