fot. Caritas Polska

117 tysięcy papierowych toreb wypełnionych żywnością i produktami chemicznymi trafiło do najbardziej potrzebujących i ubogich w całej Polsce w ramach akcji Caritas „Tytka charytatywna” trwającej od 19 listopada 2017 roku. Wartość przekazanych produktów podopiecznym diecezjalnych Caritas to prawie 3 miliony złotych. Dodatkowo na konto akcji wpłynęło ponad 57 tysięcy złotych.

Serwis akcji —> www.tytkacharytatywna.pl

Wielki zasięg akcji potwierdził uroczysty koncert kolęd, który odbył się 19 grudnia 2017 r. w sanktuarium św. Józefa w Poznaniu. Był on transmitowany w I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia przez TVP2. Wśród wykonawców znaleźli się Justyna Steczkowska, Dariusz Malejonek czy Andrzej Lampert.

Więcej o koncercie —> Wigilijna Tytka – Koncert Bożonarodzeniowy w Poznaniu – TVP2, 25 i 26 grudnia 2017

W akcji uczestniczyły 24 z 43 Caritas diecezjalnych. Każda diecezja otrzymała 1000 darmowych tytek od Caritas Polska. Łącznie w ramach akcji wydrukowano 130 500 papierowych toreb. Prawie 117 000 z nich wróciło do parafii i diecezjalnych Caritas wypełnione produktami żywnościowymi i gospodarczymi o szacowanej wartości prawie 3 mln zł. Środki, jakie wpłynęły na konto Caritas na cel akcji to 57 130,42 zł.

Pierwszą Tytkę pobłogosławił w Watykanie papież Franciszek w przededniu I Światowego Dnia Ubogich. Akcja oficjalnie wystartowała 19 listopada 2017 r. w jadłodajni dla ubogich przy ul. Żytniej w Warszawie prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej. We wspólnym przygotowaniu posiłku dla podopiecznych Caritas – lepieniu pierogów – udział wzięli m.in. abp Henryk Hoser, bp Rafał Markowski i bp Carlos Alfredo Mendoza z Wenezueli.

Do zapakowania Tytki Charytatywnej zapraszali prof. Jerzy Bralczyk, uznany językoznawca i Krystyna Czubówna, rozpoznawalna lektorka. Wyjaśniali skąd wzięła się regionalna nazwa akcji: „tytka” w Poznaniu – gdzie narodziła się akcja – oznacza „torba”. Akcja na skalę ogólnopolską odbyła się po raz pierwszy.

Pierwsza ogólnopolska „Tytka charytatywna” przechodzi powoli do historii. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji. Wierzymy, że w przyszłym roku uda się nam powtórzyć jej sukces, ponieważ zawsze wokół nas znajdą się osoby ubogie potrzebujące naszej pomocy. Od nas zależy czy i kiedy ją otrzymają – podsumowują organizatorzy akcji.

Info za / multimedia —> Caritas.pl: Tytka Charytatywna zapełniona! PODSUMOWANIE AKCJI