Arcybiskup Marek Jędraszewski w Rzymie

Podczas pobytu w Rzymie, w dniu 26 października abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Wieczorem, w Papieskim Kolegium Polskim metropolita krakowski spotkał się z kanonikami Kapituły Kolegiackiej przy Bazylice św. Floriana w Krakowie oraz z księżmi krakowskimi, którzy studiują w Rzymie.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

W dniu 26 października o godz. 7:10 metropolita krakowski, ks. arcybiskup Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Razem z Księdzem Arcybiskupem Msze św. Koncelebrowali: abp Konrad Krajewski – Jałmużnik papieski, abp Juliusz Janusz – pochodzący z archidiecezji krakowskiej nuncjusz apostolski w Słowenii oraz delegat w Kosowie, bp Janusz Stepnowski – biskup diecezjalny łomżyński, a także kilkudziesięciu księży, m.in.: pracujących w Watykanie, studiujących na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie oraz przybyłych z Polski. Ponadto, w Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni świeccy i siostry zakonne.

Po Mszy św. Ksiądz Arcybiskup odbył szereg bardzo ważnych spotkań w kongregacjach Kurii Rzymskiej.

Wieczorem, w Papieskim Kolegium Polskim przy Piazza Remuria 2A, abp Marek Jędraszewski spotkał się z kanonikami Kapituły Kolegiackiej przy Bazylice św. Floriana w Krakowie oraz z księżmi krakowskimi, którzy studiują w Rzymie. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy różańcowej w kaplicy. Po nabożeństwie odbyła się uroczysta kolacja.

Atmosfera spotkania była bardzo serdeczna oraz niezwykle radosna. Ksiądz Prepozyt Grzegorz Szewczyk przypomniał historię Kapituły oraz okoliczności jej odnowienia. Zwrócił również uwagę na symbolikę miejsca wspólnego spotkania. Do jednego z zadań kapituły należy szerzenie kultu św. Jana Pawła II. Ojciec Święty, kiedy był biskupem oraz kardynałem krakowskim, przyjeżdżając do Rzymu zawsze zatrzymywał się w Kolegium Polskim. Z tego miejsca, 14 października 1978 r. udał się na konklawe, podczas którego został wybrany na Papieża.

Także osoba obecnego metropolity krakowskiego jest związana z Kolegium. W czasie swoich studiów na Uniwersytecie Gregoriańskim, Ksiądz Arcybiskup mieszkał w Kolegium i zamieszkuje tu również wtedy, gdy przybywa do Rzymu.


Info i foto za —> Archidiecezja Krakowska: Arcybiskup Marek Jędraszewski w Rzymie