Abp Stanisław Gądecki

Depresja jest zawsze doświadczeniem duchowym. Ci, którzy opiekują się osobami cierpiącymi na depresję a nie spełniają określonych funkcji terapeutycznych, winni przede wszystkim dopomagać im w odzyskaniu szacunku dla samych siebie, wiary we własne umiejętności, zainteresowania przyszłością i wolą życia – powiedział przed Światowym Dniem Walki z Depresją abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii wygłoszonej w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

Abp Stanisław Gądecki

Homilia: A sami byli dla siebie większym ciężarem niż ciemność. Światowy Dzień Walki z Depresją (Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa – 6.02.2017).

Dnia 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Dzień ten ma poprawić świadomość społeczeństwa na temat zaburzeń psychicznych oraz wpłynąć na zmianę zachowań w stosunku do ludzi dotkniętych depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Jest ona czwartą najpoważniejszą chorobą zdrowotną na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Z tego tytułu chciałbym dzisiaj odnieść się do dwóch tekstów biblijnych, które mogą nam rzucić nieco światła na kondycję człowieka w depresji.

Czytaj całość homilii —> Abp Gądecki: Depresja jest zawsze doświadczeniem duchowym


WESPRZYJ AKCJĘ #POPIEŁUSZKO2017.PL
–> KLIKNIJ

Popieluszko2017_Misericors