Biskupi z Białorusi z wizytą w Warszawie

Z krótką wizytą do Warszawy przyjechali katoliccy biskupi Białorusi. 25 stycznia spotkają się z przedstawicielami niemieckiego dzieła pomocy Renovabis, Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych. Są to trzy największe instytucje, które od dawna pomagają Kościołowi na Białorusi.

Biskupi z Białorusi podczas wizyty w Polsce spotkali się m.in. z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski bp. Arturem Mizińskim oraz dyrektorem Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszkiem Kryżą. 25 stycznia odbędzie się spotkanie z największymi instytucjami, które od dawna wspierają Kościół na Białorusi. Jak podkreśla metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, dzięki otrzymywanej pomocy na Białorusi są realizowane takie dzieła, jak budowa kościołów, dzieła charytatywne, programy edukacyjne, działa wydawnictwo itp.

– Po upadku Związku Radzieckiego, kiedy Białoruś i inne republiki byłego ZSRR odzyskały wolność religijną, samym trudno było im odbudować to, co zostało zniszczone – powiedział KAI hierarcha, tłumacząc konieczność pomocy z zewnątrz.

Przyznał, że spotkania poszczególnych biskupów Białorusi z dobrodziejami odbywają się dosyć często. Natomiast obecnie pojawiła się idea, by zebrać się wspólnie „i ta idea się realizuje”, dodał abp Kondrusiewicz.

Ujawnił, że swe osobne spotkanie będą mieli w Warszawie także sami dobrodzieje Kościoła na Białorusi. Wyjaśnił, że chodzi tu o lepszą koordynację udzielanej pomocy.

Źródło: KAI/BPKEP - Warszawa: Spotkanie biskupów z Białorusi z dobrodziejami Kościoła
fot. E.Bartkiewicz/Episkopat.pl