Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Święto Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki odbywała się w dniach 2-3 września 2017 r. na Jasnej Górze pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”.  Ok. 50 tys rolników przybyło z całej Polski z wieńcami i owocami ziemi, by podziękować Bogu przez Maryję za tegoroczne plony.

W tym roku Dożynki, zorganizowane przez Krajowe Duszpasterstwo Rolników, przeżywane są w duchu jubileuszu 300-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę, 3 września. O godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim została odprawiona Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej -> Bogu dziękujemy za owoce naszej ziemi

Transmisja on-line uroczystości jasnogórskich

–> Homilia abp. Stanisława Gądeckiego – 3 września 2017

–> Transmisja on-line Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych – 3 września 2017

–> Transmisja on-line porannych modlitw na Placu przed Szczytem – 3 września 2017


Troski i wyzwania świata rolniczego każą nam dzisiaj z wielkim szacunkiem patrzeć na pracę rolnika, która – ze względu na uzależnienie od natury – jest wystawiona na większe ryzyko, aniżeli praca innych gałęzi gospodarki. A jednak rolnicy nie powinni stracić wiary w pomoc Bożą – podkreślał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podczas Jasnogórskich Dożynek w niedzielę 3 września 2017 r. W swej homilii wskazał na wartości kultywowane przez środowisko rolnicze, wśród których wymienił szacunek dla rodziny i pracy, przywiązanie do Boga, a w szczególności pobożność maryjną

Zobacz —> Homilia abp. Stanisława Gądeckiego


Dożynki, Jasna Góra, 3 IX 2017


Program:
2-3 września, sobota-niedziela – Pielgrzymka Rolników – Jasnogórskie Dożynki

2 września, sobota

godz. 19.00 – Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników – przewodniczy bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej; powitanie uczestników – bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy /bazylika jasnogórska/

21.00 – Apel Jasnogórski – przewodniczy abp senior Stanisław Nowak z arch. częstochowskiej /Kaplica Matki Bożej/

21.45 – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach jasnogórskich

23.00 – Czuwanie modlitewne

24.00 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej

Po Mszy św. czuwanie modlitewne

3 września, niedziela

04.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

8.00-10.45 – Wspólne modlitwy na Placu przed Szczytem z udziałem Orkiestr i Zespołów Śpiewaczych, m.in.: Orkiestra i Chór z Kolbuszowej, Zespół instrumentalno-wokalny z Chęcin, Orkiestra Dęta z Kasinki Małej

11.00 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Koncelebrze przewodniczy i homilię głosi metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; słowo na zakończenie: bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

Msza św. będzie transmitowana przez 1. Program Telewizji Polskiej, Radio Maryja oraz przez Radio Katowice.

Dodatkowo w ramach Jasnogórskich Dożynek w sobotę, 2 września, w Sali o. Kordeckiego odbyła się konferencja dotycząca „Wykorzystania środków PROW 2007-2013 w zakresie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi oraz możliwości wykorzystania środków PROW w perspektywie 2014-2020”.

Również w sobotę o godz. 16.45 w bazylice jasnogórskiej odbył się ‚Koncert Muzyki Operowej – Jasnogórskie Dożynki 2017’. Wystąpili: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej oraz Chór Zespołu Pieśni i Tańca ‘Śląsk’. W koncercie muzyki operowej zaprezentowali się soliści – laureaci nagród IV Konkursu Wokalnego i. J. E. J. Reszków organizowanego przez Filharmonię Częstochowską.

Zapraszali:
– bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy
– ks. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników
– ojcowie i bracia paulini


Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim, czyli spotkaniu rolników z całej Polski, towarzyszy XXVI Krajowa Wystawa Rolnicza i XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie.

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie jest jedną z największych w regionie śląskim i jedną z największych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym. Każdego roku obecnych jest na niej ponad 400 wystawców. Wystawa organizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Organizatorami są Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie wraz z Urzędem Miasta Częstochowa.

W programie wystawy są przewidziane targi: nasienne, paszowe i pszczelarskie. Prezentowane będą rolnicze maszyny i narzędzia, mikroinstalacje OZE, drobny inwentarz, a także zabytkowe maszyny rolnicze. Swoją ofertą, adresowaną do rolników, pochwalą się instytucje rządowe i agencje rolnicze. Pokażą się lokalne grupy działania i zagrody edukacyjne, można będzie kupować i próbować produkty tradycyjne i lokalne, a na kiermaszach mają być sprzedawane także kwiaty i krzewy ozdobne. Na estradzie zaprezentują się krajowe i zagraniczne zespoły folklorystyczne.

Wystawa odbędzie się na deptaku II i III Al. Najświętszej Maryi Panny, na terenie Placu Biegańskiego oraz na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza, Miejskiej Galerii Sztuki przy III Al. Najświętszej Maryi Panny oraz Al. Sienkiewicza. Stoiska będą otwarte od godz. 8.30 do 18.00.

Info za —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Zapraszamy na Dożynki Jasnogórskie

Oprac. BPJG


Wesprzyj Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki:

300x250_