Procesja Maryjna z Archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę rozpoczęła 25 sierpnia 2017 r. obchody Wigilii uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Jubileuszowym Roku 300-lecia koronacji Obrazu. W procesji uczestniczyło duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, Kapituła Bazyliki Archikatedralnej, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw archidiecezji oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej oraz pielgrzymi.


Wideo:

–  Powitanie zebranych przez podprzeora Jasnej Góry, o. Mieczysław Polaka: od 13:05 minuty transmisji

– Liturgia Słowa: od 22:55 minuty

– Homilia bpa Grzegorza Rysia pt. Królowa Polski: od 34:40 minuty

– Apel Jasnogórski: od 1:38:45 minuty

– Podziękowanie metropolity częstochowskiego, abp. Wacława Depo: od 1:40:10 minuty


O prawość sumień, właściwe kształtowanie wolności w oparciu o prawdę zaapelował abp Wacław Depo metropolita częstochowski podczas nieszporów maryjnych w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie o godz. 17.00, przed procesją, która przeszła 25 sierpnia ulicami Częstochowy. Tradycyjnie odbywa się ona w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w duchu wdzięczności za obecność Ikony Jasnogórskiej w dziejach miasta i Kościoła.

W tym roku procesja maryjna była dziękczynieniem za 300 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieża Klemensa XI.

W homilii abp Depo, przypominając treść Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, podkreślił, że „moralne prawo winno stanowić rzetelną podstawę ustroju państwa i życia społeczeństwa, poszanowanie godności każdego człowieka”. – Należy stale wracać do Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego oraz ponawiać rachunek sumienia ze wszystkich zobowiązań w nich zawartych, ponieważ są one podstawowe i dotyczą życia narodu – podkreślił abp Depo.

Czytaj całość —> niedziela.pl: Częstochowa: procesja maryjna

Uroczystej Mszy św. na jasnogórskim Szczycie o godz. 19.00 także przewodniczył abp Wacław Depo. Wraz z nim koncelebrowali m.in.: abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy; bp diec. sosnowieckiej Grzegorz Kaszak; bp diec. radomskiej Henryk Tomasik; bp diec. gliwickiej Jan Kopiec; bp pomocniczy arch. krakowskiej Grzegorz Ryś, tegoroczny kaznodzieja podczas jubileuszowej nowenny; bp senior Antoni Długosz z Częstochowy; bp Andrzej Przybylski, bp pomocniczy arch. częstochowskiej.

Zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak. „Matce Bożej z Jasnej Góry chcemy zawierzyć Kościół, Ojczyznę, częstochowską metropolię, nasze rodziny i siebie samych” – mówił. „Stając przed obliczem naszej Matki i Królowej wsłuchujemy się z uwagą w Jej słowa: ‘zróbcie wszystko, cokolwiek Jezus wam powie’, niech będą one dla nas, zgodnie z życzeniem papieża Franciszka, wskazaniem w kształtowaniu sumień, w porządkowaniu życia osobistego i rodzinnego, kiedy zanurzeni w czasie podarowanym przez Pana Boga, przemierzamy drogi doczesności, aby w wieczności ostatecznie się z Nim zjednoczyć” – powiedział o. podprzeor.

Ostatnią homilię nowennową wygłosił bp Grzegorz Ryś.

Info za —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Wigilia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn
2017-08-25, piątek, godz. 19.55


 

Uroczystości 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej - plakat

 

Program głównej uroczystości Jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej:

26 sierpnia, sobota*

9.30 – Czuwanie modlitewne „Maryja w dziejach Kościoła i Narodu” – uwielbienie Boga za obecność Matki Bożej w naszej historii

11.00 – Uroczysta Msza św. dziękczynna na Szczycie jasnogórskim z udziałem Episkopatu Polski oraz władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą
– przewodniczy abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce
– homilia – abp Wojciech Polak, Prymas Polski
– podczas Mszy św. nastąpi odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu
Transmisja uroczystości TV Trwam i TVP Info

18.30 – Procesja Eucharystyczna
19.00 – Msza św. – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

21.00-22.30 – Widowisko multimedialne „JASNA GÓRA-POLSKA KANA” z okazji 300-lecia Koronacji – Jasnogórskie błonia
Transmisja w 1. programie Telewizji Polskiej i TVP Polonia

23.00-4.00 – Czuwanie modlitewne w bazylice jasnogórskiej, prowadzą organizatorzy wydarzenia „Jezus na Stadionie”.

Zapraszają Ojcowie Paulini.


Info za —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: 26 sierpnia – zapraszamy na uroczystości jubileuszowe

Zobacz też —> Modlitwa jubileuszowa na 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej