Św. Stanisław Kostka

W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2018 r. w diecezji płockiej zainaugurowany zostanie Rok Świętego Stanisława Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży, a także Polski. Biskupi podczas 377. Zebrania Plenarnego w Lublinie poświęcili mu rok 2018 w związku z 450-leciem jego śmierci i 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W diecezji płockiej, gdzie urodził się św. Stanisław, zaplanowano bogaty program obchodów.

W ciągu całego roku 2018 w Kościele płockim odbędzie się wiele wydarzeń, upamiętniających postać św. Stanisława Kostki, który żył na mazowieckiej ziemi: urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie, a ochrzczony został w parafii św. Wojciecha w Przasnyszu. Zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Obecnie jest to główny patron diecezji płockiej. Wybrany został oficjalny wizerunek Świętego, promowany w 2018 roku (autorstwa Elżbiety Hoffmann), powstało także logo roku.

Obchody ku czci św. Stanisława Kostki zainaugurowane zostaną w diecezji płockiej w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia, podczas Mszy św. ze specjalnymi nabożeństwami oraz towarzyszącymi im Orszakami Trzech Króli. Ponadto w ciągu całego roku każdego 18 dnia miesiąca (18 września przypada wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Kostki) w parafiach sprawowane będą nabożeństwa ku jego czci.

W niedzielę 14 stycznia w kościołach w całej Polsce odczytany zostanie List Pasterski Episkopatu Polski na Rok Świętego Stanisława Kostki. W kolejnych miesiącach zaplanowano m.in. peregrynację relikwii Świętego, wyznaczono szesnaście miejsc świętych, w których można otrzymać odpust zupełny, wystawę tematyczną w Muzeum Diecezjalnym, wydanie okolicznościowego albumu, zjazd szkół noszących imię św. Stanisława Kostki, promocję filmów dedykowanych Świętemu, Odbędą się też konkursy wiedzowe i imprezy sportowe.

Św. Stanisławowi Kostce zostaną poświęcone także m.in. Płockie Dni Pastoralne w kwietniu, Diecezjalne Dni Młodych i Marsze dla Życia i Rodziny w czerwcu, Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę w sierpniu, Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Rostkowa i Przasnysza pod hasłem „KOSTKA znaczy więcej” (są to miejsca z nim związane), sympozjum Koła Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego w listopadzie. Natomiast liturgiczną uroczystość św. Stanisława Kostki 18 września poprzedzi specjalne Triduum.

Centralna uroczystość roku jubileuszowego będzie miała miejsce w niedzielę 19 sierpnia (w pierwszą niedzielę po 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki) z udziałem kard. Stanisława Dziwisza z Krakowa. W dniach 25-26 września w Płocku odbędzie się zaś Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Uroczyste zakończenie Roku św. Stanisława Kostki (w którym znajdzie się także wiele nawiązań do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości) będzie miało miejsce w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 25 listopada 2018 r. w parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie.

Informacje o Roku św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej już niebawem znajdą się na podstronie: www.kostka450.diecezjaplocka.pl i w mediach społecznościowych (Twitter i Facebook) oznaczone hasztagiem #kostka450.

Info za —> eg/diec. płocka/BP KEP: 6 stycznia – inauguracja Roku Świętego Stanisława Kostki

Posłuchaj: