Uroczyste odsłonięcie „Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny” przez Prezydenta R.P Andrzeja Dudę i poświęcenie przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Salvatore Pennacchio w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku miało miejsce w sobotę, 16 grudnia 2017 r.

Transmisję z uroczystości przeprowadziła Telewizja TRWAM.

Wideo:

homilia abp. Sławoja Leszka Głódzia – od 38:50 minuty transmisji
odsłonięcie i poświęcenie ołtarza – od 1:05:47 minuty
przemówienie Prezydenta RP – od 1:51:30 minuty
podziękowania abp. Sławoja Leszka Głódzia – od 2:02:30 minuty

Uroczystości zostały zaplanowane z okazji 47. rocznicy krwawej masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. oraz 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ich centralnym punktem było odsłonięcie i poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w kościele św. Brygidy, świątyni świata pracy i polskiej „Solidarności”, której patronuje bł. ks. Jerzy Popiełuszko. 16 grudnia 1970 r. był tragiczną datą w dziejach Gdańska, kiedy padły pierwsze strzały do protestujących stoczniowców.

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny zaprojektował prof. Stanisław Radwański, były rektor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a współautorem projektu i zarazem jego głównym wykonawcą jest słynny pomorski artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski. Prace nad nim trwają od siedemnastu lat, a to i tak jeszcze nie koniec.

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny to wotum wdzięczności za odzyskanie przez Polskę niepodległości. Budowane od 2001 roku dzieło liczy 120 m kw. Zainicjował je ówczesny proboszcz kościoła św. Brygidy ks. Henryk Jankowski.

Centralnym elementem ołtarza jest obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy. Namalował go ks. Franciszek Zaniecki, niedługo po masakrze robotników z grudnia 1970 roku.  Ołtarz jest największą na świecie realizacją architektoniczną wykonaną z bursztynu. Dotychczas była nią Bursztynowa Komnata z pow. 78 m kw.

Kościół św. Brygidy w Gdańsku pochodzący z przełomu XIV i XV w. przeszedł do historii w sierpniu 1980 r. podczas strajków robotniczych w Gdańsku. Był także jednym z centrów spotkań podziemnej Solidarności w następnych latach.

Zobacz więcej —> Gdańsk: rozpoczynają się uroczystości odsłonięcia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny | Radio Maryja:  W Gdańsku poświęcono Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

Fot. www.brygida.gdansk.pl