fot. krakow2016.com

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie przez blisko połowę Polaków zostały uznane za najważniejsze wydarzenie 2016 roku. Dlatego też w Archidiecezji Krakowskiej podjęto się organizacji obchodów pierwszej rocznicy ŚDM 2016. Wydarzenie odbywało się w Krakowie w dniach 29-30 lipca.

*

KATECHEZA – ŚWIADECTWA

1. Rocznica ŚDM / Katecheza Metropolity Krakowskiego

– Uczyńcie wszystko by uczynić niedzielę „trendy” – postawił młodym konkretne zadanie abp Marek Jędraszewski głosząc katechezę w rocznicę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016. W kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej głosili także świadectwa raper Michał PAX Bukowski, Teresa Kmieć – siostra Helenki, wolontariuszki zamordowanej w Boliwii i członkowie wspólnoty Betania. 

Czytaj całość —> Krakow2016.com: Katecheza przed koncertem „Młodość – projekt życia”  


KONCERT – NAGRODY

Niesamowita atmosfera ŚDM wróciła do Krakowa. Podczas koncertu „Młodość – projekt życia” z okazji 1. Rocznicy ŚDM, w TAURON Arena zgromadziło się około 10 tys. młodych ludzi, by ponownie przeżyć niezwykłe chwile radości.  

– Widzimy się ponownie nie tylko po to, żeby wspominać tamte dni, ale przede wszystkim, by zobaczyć, co wydarzyło się przez miniony rok – mówił na rozpoczęcie koncertu Marcin Korcz, jeden z prowadzących sobotnie spotkanie.

Podczas koncertu, przy udziale chóru i orkiestry ŚDM, wykonano znane utwory, które wprowadziły uczestników w klimat ŚDM, m.in. „Indecsribable”, „How great is our God” , „Mighty to save” czy „Błogosław duszo moja Pana”. Utwory wykonywali artyści znani z zeszłorocznego, sobotniego koncertu uwielbieniowego „Credo in Misericordiam Dei” jak Krzysztof Iwaneczko, Adam Krylik, Anna Gadt czy zespół TGD. Do artystów dołączyli także Anita Lipnicka, Arkadio, Marika czy Monika Kuszyńska, którzy poruszyli publiczność swoimi utworami.

 Czytaj całość —> Krakow2016.com: ŚDM wróciły do Krakowa!  

Zobacz —> FOTORELACJĘ  

Koncert był okazją nie tylko do wspólnych wspomnień, doświadczenia niezwykłej atmosfery, ale także podsumowania i dostrzeżenia działalności młodzieży podejmowanej przez ostatni rok. W czasie koncertu została wręczona statuetka nagrody Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”. -> Laureaci nagrody „Młodość – projekt życia”  


MSZA ŚWIĘTA

Na zakończenie obchodów 1. rocznicy ŚDM, w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, odbyła się 30 lipca 2017 r. Msza św., której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Wspólna modlitwa była nawiązaniem do Mszy św. Posłania, która przed rokiem odbyła się na Campus Misericordiae przy udziale Papieża Franciszka wraz z 2 mln młodych ludzi z całego świata.

– Będąc ciągle zatroskanymi o dobre owoce Światowych Dni Młodzieży, o to, aby ziarno zasiane tutaj w Krakowie, przyniosło dobry plon, dla nas samych, dla naszych społeczności, narodu, dla Kościoła w naszej ojczyźnie i na świecie, trzeba nam nieustannie prosić Ducha Świętego, Ducha mądrości i rozumu, Ducha męstwa i pobożności i Bożej bojaźni, o to, aby nie zabrakło nam nigdy odwagi, by powiedzieć: „dość iluzjom tego świata” – mówił do zgromadzonych na uroczystościach abp Marek Jędraszewski.

Czytaj całość —> Krakow2016.com: By nie zabrakło odwagi

Organizatorem obchodów była Archidiecezja Krakowska, Narodowe Centrum Kultury i TBC Project. Na wydarzenie zapraszał arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Zobacz —> FOTORELACJĘ


PROGRAM:

29 LIPCA 2017 (SOBOTA)

Katecheza w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej Księży Pijarów Kraków – Wieczysta
ul. Meissnera 20, 31-457 Kraków

13.00 – rozpoczęcie, animacje (śpiew- Oaza z Kalinowego);
13.15 – świadectwo Michała „PAX” Bukowskiego
14.30 – świadectwo Teresy Kmieć- siostry Helenki i przyjaciółki Helenki z wolontariatu misyjnego
14.45 – świadectwo wspólnoty „Betania”
15.00 – koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadzi wspólnota „Betania”
15.20 – katecheza Księdza Abpa Marka Jędraszewskiego

Koncert rocznicowy na TAURON Arena Kraków:

16.00 – otwarcie bram
Prewydarzenia:
16.30 – warsztaty dla młodzieży
17.05 – 17.15 – Nieśmiertelni – pomoc dla Aleppo (Salezjanie)
17.15 – 17.45 – Koncert zespołu „NiemaGotu”
17.45- 17.55 – Biblia audio – nagranie z publicznością

18.00 – ROZPOCZĘCIE KONCERTU
Podczas koncertu zostanie wręczona nagroda Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”

30 LIPCA 2017 (NIEDZIELA)

Msza Święta, Sanktuarium św. Jana Pawła II
ul. Totus Tuus 32, 30-610 Kraków

12.30 – Msza Święta pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego