Obejrzyj całość na VOD.TVP.PL —> Widowisko: JASNA GÓRA-POLSKA KANA
( 111 minut )

Widowisko zrealizowane w ramach obchodów 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Narracji historycznej towarzyszą specjalnie przygotowane aranżacje pieśni kościelnych i patriotycznych. W relacje historyczne zostały wplecione świadectwa zawierzenia Matce Boskiej swojego życia lub bliskich, dokonane przez znanych i nieznanych ludzi. W widowisku wystąpili – z towarzyszeniem chórów i orkiestry – m.in.: Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Adam Strug, Angelika Górny i Dariusz Malejonek. Rolę narratora przejął Paweł Królikowski.


Wideo —> Idzi Parafia: Koncert na Jasnej Górze z okazji 300 lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej


Rok 2017 obchodzony jest w Polsce pod znakiem rocznicy . Główne obchody Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zaplanowano na Jasnej Górze na 26 sierpnia, w dzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Jednym z ważniejszych punktów głównych obchodów jubileuszowych będzie wieczorne widowisko multimedialne „JASNA GÓRA-POLSKA KANA”. Widowisko rozpocznie się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim, i będzie transmitowane przez Telewizje Polską w programie 1. oraz przez TVP Polonia.

Ponad pół tysiąca artystów, pełne rozmachu rekonstrukcje, efekty pirotechniczne i zastosowanie najnowszego sprzętu multimedialnego – to złoży się na wielkie widowisko muzyczne, które 26 sierpnia odbędzie się na jasnogórskich błoniach. Koncert „Jasna Góra – polska Kana” został przygotowany na kulminację obchodów Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wydarzenie odbędzie się w sobotni wieczór, i będzie zwieńczeniem całodniowych, głównych obchodów Jubileuszu. Koncert powstał dzięki życzliwości i wsparciu premier Beaty Szydło i posiada jej patronat honorowy.

Dyrektorem artystycznym i autorem scenariusza jest Marcin Pospieszalski, kompozytor, aranżer, producent i multiinstrumentalista. Spektakl reżyseruje Bolesław Pawica, reżyser i producent telewizyjno-filmowy. W widowisku wystąpią, z towarzyszeniem chórów i orkiestry, znani polscy muzycy, m.in.: Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Adam Strug, Marek Piekarczyk, Dariusz Malejonek, Angelika Górny i zespół New Life’m. W roli narratora wystąpi aktor Paweł Królikowski, a obok niego na scenie pojawią się także aktorzy: Michał Kula, Andrzej Młynarczyk, Dominika Figurska i Dariusz Kowalski. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół wokalny Camerata Silesia, młodzieżowy chór z Rzeszowa oraz reprezentacja chóru z Legnicy. Zaśpiewa także prawosławny chór.

Widowisko z wykorzystaniem muzyki, wizualizacji, materiałów filmowych i archiwalnych oraz inscenizacji ma być opowieścią o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą, i znajdującym się tam wizerunkiem Matki Bożej. Ma także przybliżyć historię samej koronacji ikony. Multimedialne widowisko będzie niepowtarzalną okazją, aby w ciągu dwóch godzin przeżyć polską historię, trwale połączoną z obecnością jasnogórskiego Obrazu.

(…) Koncert „Jasna Góra – polska Kana” będzie transmitować na żywo Program 1 Telewizji Polskiej, w sobotę 26 sierpnia o godz. 21.00.

Organizatorami są ojcowie paulini – gospodarze sanktuarium – wraz z Bolesławem Pawicą (reżyserem widowiska) i Marcinem Pospieszalskim (współautorem scenariusza).

Scena dla wykonawców jest już stawiana; patrząc na jasnogórski szczyt od strony parków – po prawej stronie błoni, prostopadle do wałów.

Jak poinformował o. Michał Legan, konsultant merytoryczny widowiska, jednym z najpiękniejszych sposobów włączenia się w „Żywą Koronę Maryi” przez uczynek miłosierdzia będzie wysłanie smsa z hasłem WICHURA na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT). Zbiórkę prowadzi Caritas Polska, jako pomoc dla poszkodowanych przez trąbę powietrzną: caritas.pl.

oprac. BPJG na podstawie informacji prasowych
2017-08-22

Czytaj całość —> Jasnagora.com: Jasna Góra: 26 sierpnia wielkie, wyjątkowe widowisko muzyczne

www.radiojasnagora.pl

wpolityce.pl – materiał Polskiej Agencji Prasowej

koronamaryi.pl


Wykonawcy muzyczni:

*

Krzysztof Cugowski

Andrzej Lampert

Adam Strug i Monodia Polska

Angelika Górny

Agnieszka Cudzich

New Life

Dariusz Malejonek

Mariachi Sol Latino ( z Berlina)

Marek Piekarczyk

Małgorzata Regent

Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej

Chór Filharmonii Częstochowskiej. ok. 24 os

Chór z Rzeszowa/ Beata Winiarz ok. 20-30os

Chór Silesia ok. 20 os

Chór OKTOICH

 

Aktorzy:

*

Michał Kula (Biskup Szembek)

Andrzej Młynarczyk (Prymas Wyszyński)

Dominika Figurska (Prowadząca/Wiersz w. Syrokomli)

Dariusz Kowalski (Narrator)

Paweł Królikowski (Narrator)

*

Zobacz też —> Modlitwa jubileuszowa na 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej