Zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie, 17 maja 2017 r., papież Franciszek pozdrowił w sposób szczególny obecnych na audiencji weteranów II Korpusu Polskiego:

– Z radością witam polskich pielgrzymów, a w szczególności weteranów II Korpusu Polskiego, którzy przyjechali do Włoch w rocznicę walk o Monte Cassino. Pozdrawiam was wszystkich obecnych tu kombatantów, którzy walczyliście w II wojnie światowej o wolność waszego kraju i innych narodów. Niech wasz trud i poświęcenie oraz ofiara życia waszych kolegów wydają owoc pokoju w Europie i na całym świecie. Wam wszystkim tu obecnym i waszym rodzinom z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus – powiedział Papież.

Po audiencji Ojciec Święty poświęcił korony dla Matki Bożej Częstochowskiej, wykonane przez złotnika z Crotone. Ta włoska diecezja ofiaruje korony Matce Bożej z okazji 300-lecia koronacji.

Info za —> Radio Maryja: Ojciec św. Franciszek: Bóg pragnie wydźwignąć nasze życie i wzywa nas po imieniu

18 maja 1944 r. oddziały 2 Korpusu Polskiego zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Czytaj o bitwie —> dzieje.pl: Monte Cassino