25-lecie "Żywej Szopki" u franciszkanów w Krakowie z udziałem abp. Marka Jędraszewskiego - 24 grudnia 2017

Na placu przed Oknem Papieskim po raz kolejny pojawiła się bożonarodzeniowa „Żywa Szopka”. W wigilijny wieczór, 24 grudnia 2017 roku, abp Marek Jędraszewski spotkał się przy niej z wiernymi archidiecezji, aby złożyć świąteczne życzenia.

Na samym początku metropolita krakowski powiedział, że powodem obecności wiernych na placu przy ul. Franciszkańskiej jest chęć przeżycia wspólnie tej niezwykłej chwili. Zgromadzeni sięgali myślą do samego Betlejem sprzed 2 tys. lat kiedy narodził się tam Pan Jezus i kiedy pasterze pasący swoje trzody usłyszeli radosną wieść, że właśnie dla nich narodził się Zbawiciel.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Kiedy udali się do Betlejem, zobaczyli coś, co musiało ich zdumieć, a jednocześnie wzruszyć. Zobaczyli Dzieciątko Jezus, Najświętszą Maryję Pannę, a obok św. Józefa. Potem usłyszeli śpiew aniołów: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Bożego upodobania”.

„Tak było ponad 2 tys. lat temu. Dzisiaj włączamy się w tamte wielkie i święte wydarzenia naszą serdeczną myślą, a przede wszystkim wdzięcznością do Boga, że tak bardzo nas umiłował, że zesłał swego Syna Jednorodzonego, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne”.

Dlatego też wierni razem z arcybiskupem prosili tej nocy, aby Chrystus przymnożył im wiary, by całym sercem mogli do Niego przylgnąć i w ten sposób umocnić w sobie nadzieję, że kiedyś rzeczywiście przyjmie ich do królestwa swego Ojca.

„Tego wam wszystkim z całego serca życzę – głębokiej wiary, że oto Bóg jest pośród nas, silnej nadziei, że dojdziemy kiedyś do Niego oraz miłości do Boga pełnej wdzięczności i do drugiego człowieka, bo przyjście Chrystusa na świat jeszcze bardziej pogłębiło w nas poczucie braterstwa, a jednocześnie Bożego synostwa. W tym moi drodzy trwajcie, to w sobie pogłębiajcie dzisiejszego pięknego wieczoru, ale także z tymi najlepszymi myślami przeżywajcie święta Bożego Narodzenia”.

„Żywa Szopka” przygotowywana jest przez franciszkanów z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Była ona jedną z pierwszych takich szopek w Polsce, w której znajdowały się żywe zwierzęta.

W tym roku franciszkańska szopka obchodzi swój jubileusz 25-lecia. Przez lata jej aranżacja się zmieniała. Zawsze towarzyszy jej wiele ciekawych wydarzeń, w których można brać udział w pierwszy i drugi dzień Świąt. Na uczestników czekają m.in. jasełka. Obok opowieści o Bożym Narodzeniu będzie można tam posłuchać również kolęd w wykonaniu Magdy Anioł czy też grupy „Na Maksa”.

Szczegóły wydarzenia na stronie: szopka.franciszkanska4.pl

Info za —> Archidiecezja Krakowska: Przylgnąć całym sercem do Jezusa

Paulina Smoroń | Archidiecezja Krakowska
fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska


Program wydarzeń jubileuszowych w Boże Narodzenie 2017

25 grudnia – Boże Narodzenie

14:00 – Rozpoczęcie spotkania
„Święty Franciszek, Greccio, wół i osioł” – o. Andrzej Zając OFMConv
14:30 – Jasełka – uczniowie Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie
15:30 – Kolędowanie – Zespół „Na Maksa” (Harmęże)
16:30 – wizyta o. Mariana Gołąba OFMConv – prowincjała krakowskiej prowincji franciszkanów
17:00 – Kolędowanie – franciszkański zespół „Fioretti” (Kraków)

26 grudnia – Święto Świętego Szczepana

14:00 – Rozpoczęcie spotkania
„Kilka słów o Bożym Narodzeniu” – ks. Wojciech Węgrzyniak
14:30 – Kolędowanie – zespół „Jakubowe Muszelki” (Kraków)
15:30 – Jasełka – Niezależne Domostwo „San Damiano” w Chęcinach
16:30 – Kolędowanie – zespół „Ku Chwale” (Nowy Sącz)
18:15 – Kolędowanie – Magda Anioł (Katowice)