Matka Boża Częstochowska

W sobotę, 11 listopada 2017 r., wyrusza do Częstochowy z wielu miejscowości w Polsce doroczna pielgrzymka osób bezdomnych. Już po raz dwunasty Sanktuarium Królowej Polski zapełni się szczególnym pątnikami, przybywającymi w grupach organizowanych przez Caritas z kilkunastu diecezji oraz współpracujące z nimi organizacje pomocowe. Hasło tegorocznej pielgrzymki pochodzi z pism autorstwa Alessandro Pronzato: „Do Boga przychodzi się jedynie taką drogą, która zbacza w kierunku bliźniego”.

Niektórzy pielgrzymi przybędą z daleka – np. z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej – żeby przez parę godzin przebywać na Jasnej Górze. Podczas tegorocznej pielgrzymki uczestnicy będą mogli m.in. wysłuchać konferencji ks. Marcina Ciechanowskiego, paulina, który posługuje jako diecezjalny egzorcysta w Częstochowie.

Szczegółowy program pielgrzymki jest następujący —> Plan pielgrzymki

Corocznie bierze udział w tej pielgrzymce ok. 800 osób, nieraz ponosząc prawdziwie pielgrzymkowe trudy. Mimo, że podróż do Częstochowy odbywa się autokarami i busami, to dla wielu grup oznacza to wyjazd w środku nocy albo nawet poprzedniego dnia wieczorem, aby zdążyć na 9 rano. Kto jednak był kiedykolwiek na takim spotkaniu pielgrzymkowym mógł doświadczyć poruszającego serce poczucia wspólnoty w gronie ludzi dotkniętych przez opuszczenie i wszelkie możliwe egzystencjalne dramaty, nie wyłączając wyniszczającego trybu życia, uzależnień i samotności. Na Jasnej Górze ma miejsce głęboko ewangeliczne dotknięcie tajemnicy wielkiego ludzkiego cierpienia – wykorzenienia i bezdomności wśród społeczeństwa w znacznej części nierozumiejącego tego zjawiska.

Tegoroczna pielgrzymka zbiega się z początkiem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym ważnym dniu jakim jest Święto Niepodległości pielgrzymi szczególnie będą oddawać swoje życie pod opiekę Maryi Królowej Polski.

Info za —> Caritas.pl: XII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę

fot. M.Mazur/episkopat.pl