Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Dzień ten będzie obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata.

Papież wystosował specjalne orędzie na ten dzień —> „Nie miłujmy słowem, ale czynem”

Kard. Kazimierz Nycz również zaprasza na I Światowy Dzień Ubogich. „To ważny gest, ale nie możemy go ograniczyć tylko do jednego dnia – mówi w zaproszeniu wideo metropolita warszawski. Niech każdy z nas pomyśli o tym, w jaki sposób może pomóc konkretnemu człowiekowi potrzebującemu. Może zaprosić go do swojego domu czy stołu? Ja sam zamierzam odprawić tego dnia Mszę świętą o godz. 11.00, po sąsiedzku mojego domu u braci kapucynów, gdzie codziennie jest pełniona posługa wobec biednych, bezdomnych i potrzebujących”.

Parafie archidiecezji warszawskiej przygotowały z tej okazji szereg wydarzeń: Msze św, koncerty, adoracje, zbiórki pieniędzy:

Sobota, 18 listopada

godz. 15: Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów – Spotkanie modlitewne z udziałem m.in. podopiecznych i darczyńców Parafialnego Zespołu Caritas w Kaplicy Aniołów. Rozpocznie się Koronką do Bożego Miłosierdzia, potem Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu i poczęstunek.

Niedziela, 19 listopada

od godz. 7 do 18: Parafia św. Elżbiety – po każdej Mszy św. można nabyć bułeczki na “świętą Elżbietę”. Będzie można złożyć ofiarę na rzecz ubogich i zabrać do domu “Bułeczkę Elżbietkę”.

od godz. 7 do 21: Parafia św. Andrzeja Boboli – taca będzie przeznaczona na ubogich.

od godz. 7 do 21: Parafia św. Stanisława Kostki na Żoliborzu – Kwesta na rzecz kuchni dla bezdomnych prowadzonej przez Towarzystwo Charytatywne im. Ojca Pio. Kuchnia działa przy kościele oo. kapucynów przy ul. Miodowej w Warszawie.

od godz. 7 do 19.30: Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach będzie gościć siostry ze Zgromadzenia św. Katarzyny, prowadzące dom dla dziewcząt uzależnionych „Wspólnota Razem Łatwiej”. Po mszach świętych siostry będą opowiadać o swojej pracy oraz zbierać ofiary na prowadzenie tego dzieła.

od godz. 8 do 19: Parafia św. Antoniego z Padwy, ul. Senatorska –  Parafia zaangażowała się w pomoc Beacie Dziubak, która choruje na nowotwór mózgu. Po każdej Mszy świętej kobieta będzie rozprowadzać własnoręcznie wykonane różańce. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na jej dalsze leczenie.

od godz. 8 do 20.30: Świątynia Opatrzności Bożej – Parafialny zespół Caritas organizuje zbiórkę do puszek. Zebrane pieniądze zostaną przekazane sąsiedniej parafii ojców barnabitów, gdzie prowadzona jest łaźnia dla osób bezdomnych.

godz. 11: Kościół ojców kapucynów na Miodowej – Uroczysta Msza św. pod  przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

godz. 12.30: Parafia Matki Bożej Anielskiej – 15-lecie parafialnego zespołu Caritas, Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu, a potem poczęstunek w dolnym kościele.

godz. 12.30: Parafia Ofiarowania Pańskiego – Msza św, a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu. Proboszcz i wolontariusze parafialnego zespołu Caritas zapraszają na poczęstunek.

godz. 12.30: Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Woli – Msza św. w intencji podopiecznych Parafialnego Zespołu Caritas, a przed kościołem zbiórka ofiar do puszek na cele Caritas.

godz. 12.30: Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego – Msza św. w intencji ubogich i wszystkich wspierających, a później poczęstunek.

godz. 13: Parafia Dobrego Pasterza na Ulrychowie – Msza św. w intencji osób potrzebujących i darczyńców parafialnego zespołu Caritas, a później poczęstunek w Sali Kolumnowej.

godz. 13: Parafia Najświętszego Zbawiciela – Msza św. w intencji ubogich i darczyńców, którzy wspierają działania Parafialnego Zespołu Caritas. Potem adoracja Najświętszego Sakramentu.

godz. 13.30: Jadłodajnia i schronisko Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Żytniej 1 – spotkanie dla ubogich organizowane przez Caritas Polska

godz. 18: Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie – Caritas Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na Mszę św. Homilię wygłosi dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej ks. Zbigniew Zembrzuski.

godz. 19: Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie – Koncert charytatywny z okazji I Światowego Dnia Ubogich. Będzie to recital Agnieszki Musiał, kompozytorki, autorki tekstów. Występ jest jednocześnie częścią ogólnopolskiej akcji “Hospicjum to też życie”.

Info za —> Archidiecezja Warszawska: I Światowy Dzień Ubogich w archidiecezji warszawskiej. Co się będzie działo?