1. Światowy Dzień Ubogich | konferencja prasowa | 10.11.2017


Niedziela 12 listopada 2017 r. rozpoczyna w Krakowie obchody I Światowego Dnia Ubogich. Główne wydarzenia odbędą się w Namiocie Spotkania na Małym Rynku oraz w Bazylice Mariackiej. Główne wymiary i program wydarzeń zaprezentowano podczas konferencji prasowej w piątek, 10 listopada 2017 r. w sali Okna Papieskiego w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Organizatorzy zapraszają na to wydarzenie i podkreślają przy tym, że krakowianie – z racji historii – są szczególnie zobowiązani do czynienia dzieł miłosierdzia.

Serwis internetowy Dnia w Archidiecezji Krakowskiej —> sdu.malopolska.pl

– Miłosierdzie to jest coś, co charakteryzuje chrześcijan od zawsze. Kraków też ma w tym względzie bogate tradycje – już od Królowej Jadwigi, aż po czasy współczesne, kiedy ludzie wychodzą z zupą na Planty. Światowy Dzień Ubogich to świetna okazja, żeby zwrócić uwagę na tę dobroć, którą mamy w sobie. Kraków kojarzy się wielu jako stolica miłosierdzia, więc to nie przypadek, że mieszkamy właśnie tutaj. To nas do czegoś zobowiązuje, bez względu na wyznawaną religię – mówiła s. Teresa Pawlak, rzeczniczka I Światowego Dnia Ubogich podczas konferencji prasowej 10 listopada 2017 r. w sali Okna Papieskiego.

Z kolei abp Marek Jędraszewski podkreślał, że Światowy Dzień Ubogich jest szczególnym darem papieża Franciszka dla Kościoła, a jednocześnie jest on wielkim zobowiązaniem. – Bardzo często stajemy wobec ubogich i chodzi o to, by dostrzec w nich to, co jest wyraźnie podkreślone w języku polskim – że człowiek ubogi jest u Boga. Sam Chrystus był ubogi i w jakiejś mierze daje ubogim swoją twarz. Z drugiej strony ubodzy są twarzą Chrystusa we współczesnym świecie – zauważył.

Metropolita krakowski zachęcał też by nieustannie przyjmować ubogich, a wraz z nimi – samego Jezusa Chrystusa. Zauważył też, że tydzień po I Światowym Dniu Ubogich Kościół będzie przeżywał uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, „króla, który nieustannie do naszych serc puka, prosząc abyśmy je otworzyli”. – Chrystus uczy nas wszystkich, że to królowanie ma polegać na służeniu innym i to niekiedy w sposób bardzo dosłowny. I stąd to wielkie wyzwanie jakie nas czeka. Bardzo się cieszę, że apel papieża został przyjęty w naszej diecezji otwartym sercem – powiedział.

Przypomniał też, że w najbliższą niedzielę w kościołach będzie odczytany komunikat Prezydium KEP wzywający wiernych do zaangażowania się w obronę życia dzieci nienarodzonych poprzez złożenie podpisu. – To jest także sfera ubóstwa i bezradności, na które trzeba odpowiedzieć otwartym sercem. Ta grupa ludzi, którzy czekają na nasze serca, zostanie ogarnięta naszą dobrą myślą – zaznaczył metropolita.

Warto przypomnieć, że I Światowy Dzień Ubogich przeżywany będzie w Krakowie w trzech wymiarach.

Pierwszym z nich jest nieustanna modlitwa adoracyjna pod nazwą „Jerycho” w kościele św. Barbary. Wierni będą mogli spotkać się tam na modlitwie od niedzieli 12 listopada do soboty 18 listopada.

O stronę duchową wydarzenia zadbają również rekolekcje w Bazylice Mariackiej pod hasłem „Ubogi niech do mnie przyjdzie”. Wygłosi je ks. Mirosław Tosza wraz ze wspólnotą Betlejem. Rekolekcje zainauguruje Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego o godz. 18.30 w czwartek 16 listopada. W piątek i w sobotę Msze św. z nauką rekolekcyjną odprawione zostaną o godz. 11.00 i 18.30. Z kolei w niedzielę wierni będą mogli posłuchać nauk na Mszach św. o godz. 8.00, 9.00, 10.00, 11.15, 12.00 i 13.00. Na zakończenie na Małym Rynku uczestnicy spotkają się na wspólnym posiłku.

Trzecim wymiarem obchodów I Światowego Dnia Ubogich będzie Namiot Spotkań ustawiony na Małym Rynku, w którym uczestnicy – osoby ubogie, organizacje na co dzień ich wspierające, a także wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach, skorzystać z kącika historycznego czy wypić wspólnie kawę. Ze swoją posługą będą tam czekali również kapłani oraz wstawiennicy. W miejscu tym będzie można także uzyskać najważniejsze informacje o pomocy psychologicznej oraz prawnej. Z kolei w siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia przy ul. Siennej 5 potrzebujący będą mogli skorzystać z punktu medycznego i kącika metamorfoz.

Jak dodaje o. Jacek Dubel, gospodarz namiotu, w inicjatywie tej chodzi przede wszystkim o spotkanie. – Organizując Namiot Spotkania nie podejmujemy jedynie jakiegoś działania pomocowego, związanego z jakąś organizacją. Jest to wyraz odczytania tego, co Duch Święty mówi dzisiaj do Kościoła ustami papieża Franciszka i co chce powiedzieć również do naszego Kościoła krakowskiego – mówi.

Co więcej, w czasie obchodów na osoby ubogie czekają 2 tys. szalików z logo wydarzenia oraz specjalne przewodniki zawierające informacje na temat podstawowej pomocy osobom ubogim w Krakowie.

Organizatorzy Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej mają nadzieję, że troska o potrzebujących na stałe zakorzeni się w mentalności społeczeństwa. Pomóc w tym ma inicjatywa „Gość w dom, Bóg w dom”, która rozpocznie się w niedzielę 19 listopada.

– Nie chcemy zakończyć tej pomocy w niedzielę 19 listopada. Chcemy żeby to rozbudzenie wrażliwości miało przełożenie później w następnych gestach i działaniach, zwłaszcza, żeby przez 6 najbliższych tygodni ludzkie serca otworzyły się na to, by w czasie Wigilii nie było wolnych miejsc przy stołach – zachęca o. Dubel.

Ks. dr hab. Robert Woźniak w piątek opowiedział z kolei o teologii Orędzia Ojca Świętego Franciszka na I Światowy Dzień Ubogich. Wyjaśnił, że papież ustanawiając to wyjątkowe święto nie chciał, aby Kościół swoimi działaniami wpisywał się w jakąkolwiek modę. Jego celem – zdaniem ks. Woźniaka – powinno być spotkanie z Chrystusem, który uczy wiernych swoją postawą, czym jest ubóstwo. – Papież traktuje ubogich jako pewnego rodzaju ikony życia Kościoła. Kościół może się od nich nauczyć totalnego zaufania i wiary w opatrzność Boga. W tym orędziu przypomina też, że stylem życia Kościoła jest dzielenie się – zauważył ks. Woźniak.

I Światowy Dzień Ubogich zakończy się 19 listopada. Szczegółowy program obchodów na stronie sdu.malopolska.pl.

Info za —> Archidiecezja Krakowska: Stylem życia Kościoła jest dzielenie się

Paulina Smoroń | Archidiecezja Krakowska
Fot .Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska