W diecezji kieleckiej odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. biskupa Kazimierza Ryczana.  Mszy św. pogrzebowej  w Bazylice Katedralnej w Kielcach przewodniczył w dniu 19 września 2017 r. abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, homilię wygłosił abp Józef Michalik.

Drugi dzień uroczystości rozpoczął się od wspólnej modlitwy różańcowej w intencji zmarłego biskupa w seminaryjnym Kościele Trójcy Świętej w Kielcach.

O 14:30 w uroczystej procesji trumna z ciałem ks. biskupa Kazimierza Ryczana przeniesiona została do Bazyliki Katedralnej. Tu o godzinie 15. rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa.  Na początku tego modlitewnego spotkania, swoje słowa do zgromadzonych skierował ks. biskup Jan Piotrowski.

W uroczystościach uczestniczyło około 40 biskupów i arcybiskupów z całej Polski. Wśród nich byli m.in.: abp kard. Kazimierz Nycz z archidiecezji warszawskiej, abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański, bp Kazimierz Gurda – obecny ordynariusz diecezji siedleckiej. Obecni byli  także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP,  Kancelarii Urzędu Rady Ministrów, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechniki Świętokrzyskiej a także przedstawiciele Kielc i województwa świętokrzyskiego.

Ciało śp. ks. biskupa Kazimierza Ryczana spoczęło w Krypcie Bazyliki Katedralnej.

Info za / multimedia —> em.kielce.pl: Pożegnaliśmy ks. biskupa Kazimierza Ryczana

Wideo —> TV Trwam: Homilia ks. abp. Józefa Michalika wygłoszona podczas pogrzebu ks. bp Kazimierza Ryczana

Wtorkowe uroczystości pogrzebowe będą transmitowane przez Telewizję TRWAM, TVP 3 Kielce, Diecezjalne Radio eM Kielce i Radio Kielce oraz na Placu św. Jana Pawła II obok Katedry na telebimie.

 


PONIEDZIAŁEK – 18 września 2017

W Kielcach rozpoczęły się w poniedziałek 18 września 2017 r. uroczystości żałobne zmarłego 13 września biskupa seniora diecezji kieleckiej Kazimierza Ryczana. Wzięło w nich udział kilkunastu biskupów, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak i kard. Stanisław Dziwisz, którzy modlili się przy trumnie zmarłego wraz z najbliższymi i rodziną oraz koncelebrowali Mszę św. żałobną w kieleckiej katedrze.

Bp Kazimierz Ryczan zmarł w 78. roku życia i 54. roku kapłaństwa po kilkuletniej chorobie nowotworowej. W poniedziałek żegnali go m.in. biskup kielecki Jan Piotrowski, ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec oraz biskupi pomocniczy z Siedlec, Przemyśla, Gorzowa Wielkopolskiego i Rzeszowa.

O godz. 16.00 ciało zmarłego biskupa zostało przywiezione do Domu Biskupiego przy ul. Jana Pawła II, skąd po modlitwie nastąpiło przeprowadzenie zwłok w orszaku kapłanów do bazyliki katedralnej w Kielcach. Mszy św. żałobnej w bazylice katedralnej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił bp Jan Piotrowski

Po Mszy rozpoczęło się modlitewne czuwanie, które trwało do godz. 23.00.

Czytaj całość —> KAI/Niedziela.pl: Kielce: uroczystości żałobne bp. Kazimierza Ryczana


Aktualne informacje z Diecezji Kieleckiej —> Serwis internetowy Diecezji Kieleckiej


Boże, Ty obdarzyłeś biskupią godnością swojego sługę biskupa Kazimierza i dałeś mu udział w kapłaństwie Apostołów, * włącz go na wieki do ich społeczności. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Wieczny Odpoczynek racz Mu dać Panie…