fot. W. Łączyński / Archidiecezja Warszawska

Mszą św. Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie rozpoczęły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2017 r. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilię wygłosił biskup polowy Józef Guzdek, który apelował w niej o budowanie wspólnoty. – Trzeba konsekwentnie usuwać to, co dzieli, a pomnażać to, co łączy i buduje wspólnotę – podkreślał. Uroczystości, które w Świątyni Opatrzności Bożej, zainaugurowały cykl wydarzeń, wieńczących w 2018 roku obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

We Mszy św. uczestniczył m.in. prezydent RP Andrzej Duda z małżonką. Wierni zebrani w świątyni-wotum odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej, dziękując za odzyskaną 99 lat temu niepodległość.

Eucharystię poprzedziło złożenie przez prezydenta Dudę kwiatów przy grobie Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, który spoczywa w Panteonie Wielkich Polaków. Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

W homilii bp Guzdek przypomniał, że jesienią 1918 r. spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków. – Zapewne radości towarzyszyły zaduma i refleksja nad przeszłością. Wprawdzie bezpośrednią przyczyną utraty wolności była ingerencja państw zaborczych, jednak już dużo wcześniej wielu naszych rodaków zdradziło Boga, porzuciło Jego przykazania oraz zostało zniewolonych grzechem prywaty i ułudą „złotej wolności”. Niewolę zewnętrzną, poprzedziła niewola wewnętrzna: upadek ducha, wewnętrzne spory i podziały oraz brak poczucia odpowiedzialności za własne państwo – powiedział.

Zobacz też —> Homilia bp. Józefa Guzdka – 11 listopada 2017

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele najwyższych urzędów m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, obecna była premier Beata Szydło, członkowie rządu, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz wojska. Eucharystię koncelebrowało liczne grono biskupów, wśród nich nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a także kapłanów i kapelanów wojskowych.

Zobacz więcej —> KAI/episkopat.pl: Bp Guzdek: trzeba konsekwentnie usuwać to, co dzieli, a pomnażać to, co łączy i buduje wspólnotę

fot. W. Łączyński / Archidiecezja Warszawska

Liczni pielgrzymi z całej Polski przybyli również do Świątyni na dziękczynną Mszę Świętą, którą odprawił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. Wspaniała oprawę muzyczną zapewnił Zespół Wokalno-instrumentalny Canticum Gratiorum przy Parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie pod dyrekcją Jacka Jackowskiego. Wiernych poruszyła bardzo głęboka i skłaniające do osobistych przemyśleń homilia biskupa Rafała, za którą podziękowali gromkimi oklaskami.

Zobacz więcej / posłuchaj homilii —> centrumopatrznosci.pl: Urodziny Niepodległej

O godzinie 20.00 natomiast rozpoczął się koncert – Msza F-dur Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Wystąpili w nim wybitni polscy artyści, w tym: Małgorzata Walewska i Andrzej Lampert, a także polskie cenione orkiestry symfoniczne i chóry. Dyrygował Pedro Amaral – dyrektor artystyczny Filharmonii Lizbońskiej.