– Czas, który przyszedł jest czasem wielkiego zmagania o obecność Pana Jezusa w naszych sercach, naszym sposobie myślenia i wynikającym z tego określonym sposobie postępowania. W świecie, który chce odciąć się od korzeni chrześcijańskich chcemy mówić: «Jest Bóg pośród nas» – mówił metropolita krakowski do przedstawicieli Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Na uroczystym opłatku w Sali Okna Papieskiego zgromadzili się rycerze i damy zakonu. Dziękowali abp Jędraszewskiemu za posługę duszpasterską pełnioną w Krakowie już niemal od roku. „Obserwujemy ją i uczestniczymy w niej odbierając słowo i gesty, które arcybiskup nam wszystkim przekazuje. Ekscelencja każdemu z osobna potrafi powiedzieć, że przypisana jest mu służba Panu Bogu, Kościołowi, ale i ojczyźnie. Cieszymy, że oczy Polski zwrócone są na Kraków i chociaż ułamkami zdań przekazywanych przez media mogą się również inni bogacić” – mówił prof. Janusz Kawecki, komandor OESSH.

Bożogrobcy wyrazili nadzieję, że następne spotkanie z abp. Jędraszewskim odbędzie się już na jednym z ich spotkań formacyjnych oraz życzyli, aby metropolita dalej prowadził wiernych ku Bogu. „Życzymy, aby arcybiskup wciąż ubogacał nas swoim słowem i przykładem, które każdego dnia w Kościele, na ulicy, ale i nawet w tramwaju arcybiskup przekazuje starszym, średniemu pokoleniu i dzieciom” – dodał prof. Kawecki.

Józef Dąbrowski CSSH, zwierzchnik zakonu w Polsce wręczył arcybiskupowi drobne upominki, które niewątpliwie przybliżą historię zakonu bożogrobców.

Abp Marek Jędraszewski mówił natomiast o wielkiej roli, jaką odgrywają członkowie zakonu we współczesnym świecie. „Nie musimy się przekonywać, że czas, który przyszedł jest czasem wielkiego zmagania o obecność Pana Jezusa w naszych sercach, naszym sposobie myślenia i wynikającym z tego określonym sposobie postępowania. W świecie, który chce odciąć się od korzeni chrześcijańskich chcemy mówić: «Jest Bóg pośród nas»”.

Wydawałoby się, że działalność zakonu jest nawiązaniem do odległych czasów, a tymczasem nieustannie aktualne jest powiązanie między dwoma największymi tajemnicami – Betlejem a Jerozolimą i Grobem Pańskim.

„Te dwie święte prawdy Wcielenia i Odkupienia tworzą jedność przesłania chrześcijańskiego. Znamy z ikonografii wiele przedstawień Pana Jezusa, który jest w żłóbku betlejemskim, a jednocześnie ma w ręku krzyż, bo taka jest prawda chrześcijaństwa. Potrzebne jest światu państwa świadectwo i ta nadzieja, która płynie z wypełnionej tajemnicy Wcielenia”.

Pan Jezus przyszedł po to, żeby zbawić ludzi. Zbawienie natomiast dokonało się przez śmierć i zmartwychwstanie. „Symbolem tego jest pusty grób Chrystusa w Jerozolimie. Państwo z racji swego szczególnego powołania wskazują na tę nadzieję sięgającą całej wieczności. Bardzo proszę, by państwo nie ustawali w tym przy różnych podejmowanych przez siebie działaniach (…) Życzę też, aby byli państwo dla świata znakiem nadziei i by nie tylko sami tą nadzieją się zbawiali, ale pokazywali światu, który traci poczucie sensu w odczucie wartości życia, że tylko Chrystus jest kluczem do zrozumienia tego, kim jest człowiek”.

Info za —> Archidiecezja Krakowska: Nadzieją zbawiać siebie i świat

Paulina Smoroń | Archidiecezja Krakowska
Fot. i video Katarzyna Katarzyńska, Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska