ŚDM po roku – owoce widoczne i te ukryte

– Atmosfera tamtych dni nie poszła w zapomnienie. ŚDM ciągle żyje we wielu wspólnotach parafialnych – mówił bp Damian Muskus podczas konferencji z dziennikarzami w dniu 24 lipca 2017 r. przed uroczystościami przygotowywanymi na pierwszą rocznicę spotkania młodzieży w Krakowie.

Zbliżająca się rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie stała się okazją do spotkania organizatorów tego wydarzenia z dziennikarzami. Bp Damian Muskus OFM, b. koordynator generalny ŚDM 2016, mówił o duchowych owocach spotkania młodzieży w Krakowie. Podkreślił, że w wielu parafiach Archidiecezji Krakowskiej komitety parafialne nadal funkcjonują. Zajmują się działalnością charytatywną, kulturalną czy udzielaniem pomocy katolikom na Wschodzie. – Są także wspólnoty, które nadal szukają pomysłu. Inspiracją dla nich będzie zapewne nagroda Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”, która zostanie wręczona podczas koncertu w TAURON Arenie Kraków w sobotę 29 lipca – mówił hierarcha.

Bp Damian podkreślił, że owoce duszpasterskie ŚDM rodzą się w ludzkim sercu i sumieniu, i nie należy oczekiwać, że przemiana serc nastąpi jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. – Trzeba cierpliwie czekać i pozwalać owocom wzrastać w ludzkich sercach. Będą widoczne w przyszłości, gdy młodzi ludzie zaczną podejmować życiowe decyzje.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wskazał na wymierne efekty ŚDM. Do dziś mieszkańcom małopolski służą zakupione wówczas karetki pogotowia a służby ratownicze i porządkowe wykorzystują środki łączności i infrastrukturę powstałą na potrzeby organizacji  ŚDM.  W sobotę, przed koncertem w TAURON Arenie Kraków, przedstawiciele służb zaangażowanych w prace przy ŚDM będą prezentować wykorzystywany wówczas sprzęt.

O konkretnych zyskach w sferze ekonomicznej jakie przyniosła Krakowowi organizacja spotkania papieża z młodzieżą mówił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Pielgrzymi pozostawili w Krakowie ponad 650 mln zł, a ekwiwalent środków promocyjnych jaki uzyskał Kraków na popularyzacji marki na świecie wyceniono na ponad 500 mln zł. Kraków umocnił w świecie swoją pozycję jako miasto turystyki religijnej. Potwierdzeniem tego jest organizacja jesienią Kongresu Turystyki Religijnej.  Władze miasta zaprosiły do Krakowa 6 osób, które w czasie ŚDM wypełniły specjalne ankiety. – Pamięć o tym wydarzeniu tkwi głęboko w świadomości młodych ludzi – mówił A. Kulig.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się 24 lipca w Centrum Jana Pawła II „Nie Lękajcie się” a prowadził je redaktor Miłosz Kluba.

Info za —> krakow2016.com, Andrzej Stawiarski: ŚDM po roku – owoce widoczne i te ukryte

Fot. Jakub Wolski / krakow2016.com