Wspólne rodzinne kolędowanie z zespołem Arka Noego odbyło się w piątek, 19 stycznia 2018 r. w jasnogórskiej bazylice. Koncert dedykowany był rodzinom przeżywającym święty okres Bożego Narodzenia w Syrii, miejscu wojny i prześladowań chrześcijan.

„Naszym pragnieniem jest, aby to wspólne uwielbienie Chrystusa w Jego tajemnicy wcielenia wzmocniło rodziny chrześcijańskie także w wierności Zbawicielowi przeżywającego człowieczeństwo właśnie w rodzinie – powiedział rozpoczynając spotkanie Marian Florek z redakcji Tygodnika Katolickiego ‘Niedziela’ – Bo przecież rodzina ludzka ma doskonały wzór w Świętej Rodzinie z Nazaretu w swoim dążeniu do zbawienia. Ale przede wszystkim poprzez kolędowe spotkanie chcemy nawiązać łączność duchową i okazać solidarność ze wszystkimi rodzinami żyjącymi w Syrii na Bliskim Wschodzie, w miejscu wojny i prześladowań chrześcijańskich. Błagamy o pokój dla wszystkich ludzi, prosimy także o łaskę trwania w wierze dla prześladowanych chrześcijan”.

We wspólnym kolędowaniu udział wzięli m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry, o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów; Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego ‘Niedziela’; ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego ‘Niedziela’; europoseł Jadwiga Wiśniewska; poseł Konrad Głębocki oraz Ireneusz Wilk, prezes ‘Fundacji Niedziela. Instytut Mediów’.

Witając wiernych abp Wacław Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Boże Narodzenie, to jest święto odnalezionego sensu życia. A na innym miejscu Ojciec Święty powiedział, że każde nowo rodzące się dziecko jest dowodem, że Pan Bóg nie zniechęcił się człowiekiem, czyli, że nadaje naszemu życiu sens”.

Zgromadzonych w bazylice powitał także o. Marian Waligóra: „Chciałbym w imieniu klasztoru jasnogórskiego bardzo podziękować za ten piękny pomysł koncertu kolędowego na Jasnej Górze, rodzinnego kolędowania z Arką Noego. Dziękuję za to szczelne wypełnienie bazyliki jasnogórskiej i ufam, że to będzie prawdziwie radosny wieczór wspólnego kolędowania”.

„Dzięki ojcom paulinom, którzy nas ewangelizowali, mówili nam dobrą nowinę, nie straszyli Panem Bogiem, ale mówili, że Bóg kocha człowieka, mało tego, kocha łobuza, grzesznika, największego łajdaka, to wielu z nas, z tego świata rockowego wróciło do Kościoła, dzięki paulinom, którzy tutaj, na Jasnej Górze, też za nas się modlili – wyznał prowadzący zespół Robert Friedrich – Dzięki temu mamy rodziny, mamy kolejne dzieci, mamy wnuki. Myślę, że ta dobra nowina, która stąd wypłynęła, ona do dzisiaj działa, i dlatego to jest dla nas szczególne miejsce, nie tylko dlatego, że graliśmy dzisiaj tutaj kolędy. Te kolędy i te piosenki, które dzisiaj wykonywaliśmy, to jest raczej hołd wdzięczności Panu Bogu i Maryi, która wzięła nas pod opiekę, adoptowała nas łobuzów”.

Jak podkreśla Robert Friedrich zespół prowadzony jest spontanicznie: „Arka musi być naturalna, ona się może mylić, może nie stroić, ona jest spontaniczna. Jakbyśmy próbowali z tego zrobić pracę, zespół, próby, nic by nie wyszło chyba. To musi być spontaniczne i szalone, tak jak każda wielodzietna rodzina musi być szalona, żeby przeżyć”.

Organizatorem koncertu była Fundacja NIEDZIELA, Instytut Mediów. Patronat medialny objęła redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Honorowy patronat nad koncertem objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Info za / multimedia—> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Rodzinne kolędowanie z Arką Noego

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es

Wideo —> Niedziela.pl: Kolęduj z zespołem Arka Noego na Jasnej Górze