Rekordowa pomoc dla Syrii w jeden wieczór dzięki koncertowi kolęd "Rodzina rodzinie" w TVP

Na rzecz ofiar wojny w Syrii wysłano ponad 375 000 SMS-ów charytatywnych – wielu poszkodowanych przez wojnę Syryjczyków otrzyma wsparcie dzięki koncertowi kolęd „Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo”, wyemitowanemu w TVP2 w niedzielę 7 stycznia 2018 r. Dzięki współpracy Ministerstwa Kultury, Łazienek Królewskich, Opery Królewskiej i Caritas Polska setki tysięcy Polaków wsparło program „Rodzina Rodzinie”.

„Pomagamy na miejscu w dzielnicach najbardziej zniszczonych – szczególnie w wschodniej części Aleppo, Sahur, gdzie razem z wolontariuszami dzięki zebranym pieniądzom przekazujemy żywność, ubrania, otwieramy sale do nauki i odbudowujemy zniszczone domy” – zapewnił ks. Marcin Schmidt, sekretarz Caritas Polska, który w Syrii spędził Boże Narodzenie. Przytoczył przykłady dzieci, które bawiły się na dworze, gdzie panowała temperatura bliska zeru bez pełnych butów ani ciepłej odzieży. Ich wymarzonymi prezentami na Święta okazywały się ciepłe ubraniu, woda i prąd w domu czy spotkanie z walczącym na wojnie tatą.

Niedzielny koncert otworzyło uroczyste wykonanie syryjskiej kolędy „Jezus się narodził”. Występ Opery Królewskiej zorganizowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Łazienki Królewskie, Caritas Polska i Telewizja Polska. „To kolejny piękny most powstały między polskimi instytucjami kultury, a Aleppo, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO” – przypomniał ks. Schmidt.

Wojna w Syrii nadal trwa. Codziennie wskutek działań wojennych giną ludzie w walkach o  Ghutę, Hamę i wschodni Damaszek. Pomocy potrzebują także dziesiątki tysięcy rodzin próbujących sobie ułożyć życie na uwolnionych już terenach. W gruzach mają utrudniony dostęp do wody, pożywienia i prądu.

Program „Rodzina Rodzinie” trwa już prawie dwa lata. Polega na stałej pomocy finansowej polskich rodzin, firm i instytucji udzielanej syryjskim rodzinom. Do akcji można włączyć poprzez wybór konkretnej rodziny z Syrii, a następnie deklarację kwoty i okresu pomocy na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl. Do dzisiaj w programie wzięło udział prawie 15 tysięcy darczyńców, dzięki którym Caritas Polska przekazała syryjskim rodzinom ponad 30 mln złotych. Nadal można także wesprzeć program wysyłając SMS o treści „SYRIA” pod nr 72052 (koszt 2,46 z VAT)

Info za —> Caritas.pl: Rekordowa pomoc dla Syrii w jeden wieczór