Raport o biedzie w Polsce to najmocniejszy raport tego roku. Znajdziesz w nim m.in. 10 zaskakujących faktów na temat biedy w naszym kraju i 21 poruszających historii odkrytych przez wolontariuszy. To nie tylko statystyki; to prawdziwe historie. Bo w tabelkach nie da się ująć upokorzenia, wstydu, samotności i braku nadziei na lepszą, przyszłość

–  pisze „Szlachetna Paczka” o opracowanym przez jej wolontariuszy raporcie o biedzie w Polsce 2016. Przedstawione w nim dane są zatrważające:

  •  1, 60 zł – tyle dziennie przypada na jedną osobę w blisko 15% rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością. To mniej niż cena bochenka chleba.
  •  Co trzeci senior nie może wydać więcej niż 7 zł dziennie, żeby nie popaść w długi.
  •  Co szósta rodzina żyje bez łazienki.

Raport o biedzie w Polsce 2016Raport o biedzie w Polsce 2016

Wnioski, które znajdują się w Raporcie, zmieniają perspektywę projektowania pomocy społecznej w Polsce. Pomoc materialna jest ważną, ale nie jedyną, potrzebną formą wsparcia potrzebną do wyjścia z biedy

– czytamy na stronie „Szlachetnej Paczki”. Potrzebne jest wsparcie edukacyjne w obszarze zarabiania i planowania budżetu, bo potrzebującym brakuje często płynności finansowej i zaradności. Niezmiernie ważne jest też wsparcie społeczne i wrażliwość na osoby wykluczone, które borykają się z obniżonym poczuciem wartości, co uniemożliwia wyjście z kręgu biedy.

Raport powstał na podstawie blisko 40 tys. spotkań wolontariuszy „Szlachetnej Paczki” z osobami potrzebującymi w ich domach.

Źródło: www.szlachetnapaczka.pl