Helena Kmieć - polska świecka misjonarka w Boliwii

W sobotę 18 lutego o godz. 19.30 u księży salwatorianów w Trzebini – sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej – została odprawiona Eucharystia, po której przy trumnie śp. Helenki trwało czuwanie z udziałem salwatoriańskich wolontariuszy misyjnych z całej Polski. Modlono się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Całość sobotnich uroczystości żałobnych zakończył Apel Jasnogórski.

„Dziękuję za to, że byłaś odważna, dynamiczna, niezmordowana, kiedy trzeba było służyć Bogu i ludziom” – mówił prowincjał salwatorianów ks. Piotr Filas SDS w czasie Mszy św. w intencji śp. Heleny Kmieć. Na modlitewnym czuwaniu w bazylice Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini, przy trumnie zamordowanej w Boliwii misjonarki zebrała się najbliższa rodzina i członkowie Wolontariatu Misyjnego Salvator, do którego należała Helena.

Przeczytaj więcej w serwisie TK Niedziela —> Prowincjał salwatorianów: Helenko! Dziękuję!


W niedzielę 19 lutego o godz. 15 w parafii św. Barbary w Libiążu rozpoczęła się Msza święta pogrzebowa, po której doczesne szczątki Heleny zostały odprowadzone na cmentarz parafialny. Uroczystości miały charakter państwowy zgodnie z decyzją Premier RP Beaty Szydło.

„Droga Helenko, zaskoczyła nas wszystkich Twoja tragiczna śmierć, która spotkała Cię w czasie misji apostolskiej w dalekiej Boliwii” – tymi słowami rozpoczął uroczystości pogrzebowe kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczy Mszy św. w koncelebrze bp. Jana Zająca, bp. Leszka Leszkiewicza i ok. 60 kapłanów z całej Polski.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Helenę Kmieć Złotym Krzyżem Zasługi za zaangażowanie w działalność charytatywną i społeczną oraz za zaangażowanie w pomoc potrzebującym. —> czytaj więcej: Kard. Dziwisz: Helenko, Twoja śmierć nie jest przegraną!

„Wielką rzeczą jest godnie umierać, ale jeszcze trudniejszą jest mądrze i pięknie żyć” – mówił o śp. Helenie Kmieć ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, który wygłosił w Libiążu homilię podczas Mszy św. pogrzebowej. Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia podkreślał, że streszczeniem jej życia jest miłość względem Boga i wobec bliźnich. —> czytaj dalej: Ks. Ślusarczyk: Helena Kmieć pokazała, że warto pięknie żyć

Do uczestników uroczystości wystosowała list premier rządu Beata Szydło. Odczytała go minister Beata Kempa. „Żegnając dzisiaj Helenę Kmieć, żegnamy symbol dobra, bezinteresownej pomocy i szczerej miłości bliźniego” – napisała premier rządu. „Jej śmierć przyniosła nam ból i cierpienie, ale jej życie dla wielu z nas pozostanie inspiracją i wzorem” – podkreśliła Beata Szydlo.

„Miłość Heleny będzie towarzyszyła nam zawsze, miłości bowiem pogrzebać nie sposób” – napisali boliwijscy biskupi w liście skierowanym do Kościoła w Polsce z racji pogrzebu śp. Heleny Kmieć. Na zakończenie Mszy św. pogrzebowej w kościele w Libiążu pismo odczytał wikariusz apostolski w Boliwii bp Antoni Reimann. —> czytaj więcej: Episkopat Boliwii o Helenie Kmieć: nie sposób pogrzebać miłości


Wsparcie Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki / #Popiełuszko2017Akcja #Popiełuszko2017 - Sanktuarium ks. Jerzego