6 stycznia 2018 roku, pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami.

Najbliższy Orszak będzie jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy. Będzie zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa p. Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, lidera zespołu Monogramista JK, a także autora wielu książek i publikacji. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności.

W śpiewniku nie zabraknie listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Pan Prezydent przekazuje w nim wyrazy uznania i sympatii oraz życzenia dla uczestników Orszaku.

Orszak 2018 —> na Facebooku

Motywem przewodnim Orszaku Trzech Króli 2018 będzie przypomnienie jego uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich. Scenariusz Orszaku mieści wszystkich: ludzi na najróżniejszym poziomie życia, bogatych i biednych, ludzi o różnych zawodach, władców i poddanych, ludzi wykształconych i prostych, ludzi o różnych charakterach, ludzi na różnym etapie drogi do Boga, młodych, osoby w sile wieku i starców. Pokłon, zwieńczenie Orszaku, będzie pokazywał różnorodność wśród ludzi wędrujących do Boga.

Gdzie odbędzie się Orszak 2018 —> LISTA i MAPA MIEJSCOWOŚCI

Trzej Królowie będą przedstawicielami trzech kontynentów i trzech pokoleń:

– młodzieniec, który już na początku swojej drogi w dorosłość poszukuje i znajduje swoje powołanie,
– mężczyzna w sile wieku, żonaty, reprezentujący mężów i ojców rodzin, który poszukuje Jezusa i właściwej drogi dla siebie i swojej rodziny,
– starzec, który dopiero u schyłku swoich lat, bogaty w wiele doświadczeń, odnajduje drogę do Jezusa.

Królowie, podczas swojej wędrówki do Stajenki zobaczą upadek pierwszych ludzi – Pierwszy Grzech, zmagania Dobra ze Złem, miną Dwór Heroda i Gospodę, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać Boga, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa.

Hasło „Bóg jest dla wszystkich” nawiązuje do jubileuszu Orszaku – już po raz dziesiąty przejdzie ulicami polskich miejscowości. Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Niego – zawsze jest czas, aby Go odnaleźć, wejść na drogę do Niego.

W haśle zawiera się również dewiza Orszaku, który jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, osoby duchowne i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki.

W czasie OTK 2018 odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Mędrcy dla Wschodu”, której dochód zostanie przekazany na wsparcie instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą lub na trenie Polski na rzecz wschodnich obywateli.

W Orszak włącza się wiele szkół. Czynny udział wezmą w nim dzieci, młodzież, rodzice i nauczyciele. Dlatego każdego roku towarzyszą mu konkursy. W konkursie plastycznym uczestnicy projektują kartkę świąteczną „Matka Boża, którą zobaczyli Trzej Królowie”, w konkursie szopek – wykonują szopkę pt. „Narodził się dla wszystkich”, a w fotograficznym – zrobią zdjęcie Świętej Rodzinie w czasie Orszaku. Nowością jest konkurs poetycki, który polega na dopisaniu kolejnej zwrotki do kolędy „Bóg się rodzi”.

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Dziś trudno uwierzyć, że impreza zakrojona na tak szeroką skalę, narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia.

Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli stały się na niezwykle atrakcyjne nie tylko w Polsce (każdego roku na orszakowej mapie przybywa co najmniej 100 nowych miejscowości), ale również na świecie. Orszak odbędzie się na trzech kontynentach. Poza Europą (Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Ukraina), również w Ameryce Północnej (Chicago) i Afryce (Rwanda i Kongo).

Ogólnopolskimi Partnerami Orszaku Trzech Króli są: Lotto, PGNiG oraz Inter Risk.

Info za —> orszak.org: Dla mediów

Biuro Prasowe OTK