Kardynał Robert Sarah

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah 25 lipca odprawił Eucharystię w Sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie, sprawując ją w intencji Kościoła w Polsce i, jak mówił – za Polskę, która ma wielkie zadanie i wielką misję, aby bronić wartości ewangelicznych, które są bardzo zagrożone.
Kard. Sarah nie ukrywał wzruszenia, wynikającego ze sprawowania Eucharystii w ornacie świętego Maksymiliana. Liturgię sprawował wraz z gronem licznych kapłanów, na czele z ks. abp. Henrykiem Hoserem – pasterzem diec. warszawsko-praskiej, prowincjałami Braci Mniejszych Konwentualnych: o. Wiesławem Pyzio (prowincja warszawska) i o. Marianem Gołąbem (prowincja krakowska) oraz  o. Grzegorzem M. Szymanikiem – gwardianem klasztoru w Niepokalanowie.
Kard. Sarach wyraził wdzięczność Panu Bogu za Jego wyjątkowe prowadzenie podczas pobytu w Polsce. Wizyta ta rozpoczęła się 20 lipca w Niepokalanowie, skąd ks. Kardynał wyruszył w dalszą podróż, m.in. odwiedził Rychwałd, gdzie ogłosił sanktuarium Matki Bożej Pani Żywieckiej bazyliką mniejszą, a następnie Oświęcim i obóz Auschwitz, w którym zginął o. Maksymilian, aby cztery dni później znów stanąć na „ziemi świętej” – jak Kardynał nazwał Gród Niepokalanej. Jestem przekonany, że w ten sposób św. Maksymilian zaprasza mnie, bym mógł naśladować go do końca mojego życia – mówił.
Na pamiątkę swojej obecności w Niepokalanowie kardynał Sarah otrzymał z rąk gwardiana Niepokalanowa, ojca Grzegorza Marii Szymanika obraz świętego Maksymiliana.
Kardynał Robert Sarah przyjechał do Polski na zaproszenie krakowskiej prowincji franciszkanów. W minioną niedzielę uroczyście ogłosił franciszkańskie Sanktuarium Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie Bazyliką Mniejszą. Wizyta w Niepokalanowie odbyła się na Jego specjalne życzenie. Wierni licznie przybyli na sprawowaną przez Niego Eucharystię, a także na spotkanie, które odbyło się tuż po Mszy świętej również w niepokalanowskiej bazylice.
Info za —> Radio Niepokalanów/episkopat.pl: Kard. Robert Sarah u św. Maksymiliana Kolbe oraz niepokalanow.pl: Kardynał Sarah: to jest ziemia święta