Europejskie Spotkania Młodych organizowane są na przełomie starego i nowego roku przede wszystkim z myślą o młodych ludziach w wieku od 17 do 35 lat. Tegoroczne 40. już spotkanie, organizowane w Bazylei, potrwa od czwartku 28 grudnia 2017 do poniedziałku 1 stycznia 2018. Uczestnicy będą goszczeni w Szwajcarii, Francji i Niemczech. Ostateczną liczbę uczestników wyjazdu należy zgłosić do 1 grudnia

Wideo —> Taizé Polska: Wizyta wolontariuszek i ostatnie zapisy do Bazylei!

Ks. Tomasz Zaperty z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży (Archidiecezja Warszawska) wyjaśnia, że spotkanie w duchu wspólnoty Taizé jest dla młodych pielgrzymką pokoju i pojednania – Wspólnota Taizé ukazuje ducha jedności. Możemy posłuchać tego, co dla nas fundamentem – powiedział.

Młodzież europejska różnych wyznań chrześcijańskich uczestniczy we wspólnej modlitwie, medytacji i rozważaniu tematu przewodniego, przygotowanego przez braci z Taizé. Wydarzenie na przełomie starego i nowego roku jest momentem kulminacyjnym dla braci ze wspólnoty Taizé. – Młodzi mogą spotkać się i poznać swoich rówieśników z innych krajów, ale jednocześnie jest czas na zwiedzanie miasta, które jest gospodarzem wydarzenia – tłumaczył ks. Zaperty. Uczestnicy będą gościć w domach wyznawców różnych odłamów chrześcijaństwa, dzięki czemu poznają tradycję i kulturę mieszkańców, a samo spotkanie odbędzie się w duchu ekumenicznym.

W każdej parafii mogła powstać grupa, która rejestrowała się bezpośrednio przez stronę internetową wspólnoty z Taize, która jest również dostępna w języku polskim. Należało wypełnić znajdujący się tam formularz i stworzyć grupę – Później organizatorzy przesyłają wytyczne, w jaki sposób powinno się przygotowywać do wyjazdu – podkreślił ks. Zaperty i dodał – Młodzież od razu po świętach wyrusza do miasta, w którym odbywa się spotkanie.

Które parafie Archidiecezji Warszawskiej przygotowują się do wyjazdu?

Od kilku tygodni do wyjazdu na Europejskie Spotkanie Młodych do Bazylei przygotowuje się Duszpasterstwo Akademickie „Dąb” działające przy parafii św. Andrzeja Boboli.

W spotkaniu weźmie udział również grupa młodych z parafii św. Jana Apostoła na Ursusie i kościoła akademickiego św. Anny.

Stworzono grupę przy parafii Matki Bożej Fatimskiej na Ursusie.

Młodzież z parafii Zesłania Ducha Świętego w Iwicznej również wybiera się do Bazylei.

Wyjazd organizuje także parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach.

Opiekunowie grup musieli skontaktować się z organizatorami do 1 listopada 2017. Natomiast ostateczna liczba uczestników może być modyfikowana aż do 1 grudnia.  Ks. Zaperty tłumaczy, że wielu młodych ludzi często podejmuje decyzję o wyjeździe w ostatniej chwili i szukają grup, do których mogą dołączyć. – Prosimy więc wyjeżdżających, a zwłaszcza opiekunów, o przekazanie informacji Wydziałowi Dzieci i Młodzieży o utworzonych grupach. Dzięki temu będziemy mogli pomóc młodzieży, która jest zainteresowana wyjazdem do Bazylei – wyjaśnił duszpasterz.

Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się po raz 40. Wspólnotę założył w latach 40. w małej, francuskiej wiosce Taizé Brat Roger. Przez cały rok do Taizé przyjeżdża młodzież z całego świata, by modlić się o jedność chrześcijan i pokój.

Info za —> archwwa.pl: Już za miesiąc Spotkanie Młodych Taizé. Coraz bliżej końca zapisów na wyjazd