IV Kongres Nowej Ewangelizacji: Bierzmowanie to etap, a nie cel posługi Kościoła! – Jasna Góra, 23-26 listopada 2017
Bierzmowanie to etap, a nie cel posługi Kościoła – podkreślili uczestnicy IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji. Czterodniowe spotkanie, które dotyczyło duszpasterstwa młodych i przygotowania do sakramentu bierzmowania zakończyło się 26 listopada 2017 r. na Jasnej Górze. Wzięło w nim udział 700 osób, głównie katechetów i wychowawców oraz liderów grup ewangelizacyjnych.
Wideo —> Niedziela.tv: Matura czy inicjacja chrześcijańska?
Tematem czterodniowego Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji były słowa: „Matura czy inicjacja chrześcijańska? Bierzmowanie w kontekście nawrócenia pastoralnego”. Gościem Kongresu w pierwszym dniu spotkania był abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.
Przedstawiciel Watykanu zauważył, że dziś istnieje wielka konieczność pogłębienia istoty sakramentu bierzmowania wśród młodych. Podkreślał, że „katecheza jest bardzo ważnym etapem dla nowej ewangelizacji”. Zwrócił też uwagę na duże znaczenie takich inicjatyw Kościołów lokalnych, jak Kongres w Polsce, które są istotnym doświadczeniem dla całego Kościoła, zwłaszcza przed synodem biskupów o młodzieży.
Abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji relacjonował, że podczas Kongresu mowa była m.in. o tym, w jakiej wspólnocie powinno odbywać się przygotowanie do bierzmowania. – Młody człowiek nie może żyć w izolacji, on musi być we wspólnocie wiary – zauważył. Wymienił, że chodzi po pierwsze o parafię. Drugą wspólnotą jest rodzina, „największe marzenie młodych ludzi” i rodzice, którzy są dla nich największym autorytetem. Podkreślił, że wobec tego wielkim zadaniem jest teraz formacja rodziców. Dodał też, że bierzmowany musi być też prowadzony we wspólnocie szkoły, bo „ta nie może być miejscem oddzielonym od ewangelizacji”. Kolejną wspólnotą jest zaś mała grupa, w której kandydat do bierzmowania może się przygotować do tego sakramentu.
Drugą grupą zagadnień poruszaną na Kongresie była konieczność nawiązywania z młodymi relacji, gdzie można wyróżnić dwa etapy. Pierwszy to czas od pierwszej rocznicy komunii św. do bierzmowania. Drugi okres to osoby po bierzmowaniu. – Trzeba mocno popracować nad propozycjami dla nich. Tam gdzie będzie rozmaitość posług, tam oni będą mogli się odnaleźć – podkreślał kapłan. Arcybiskup mówił, że w duszpasterstwie młodych nie ma jednej metody dla wszystkich. Chodzi przede wszystkim o dotarcie do konkretnej osoby, by pomóc jej zbudować więź z Jezusem. W tej sytuacji nie chodzi o masowe statystki, ale o świadomą troskę o młodego człowieka.
Podczas Kongresu omówionych zostało wiele konkretnych zagadnień dotyczących bierzmowania, jak choćby jego celebracja, kwestia imienia chrzcielnego czy wieku bierzmowanego. Wszystkie zostaną zebrane i przedstawione w specjalnym komunikacie opracowanym na podstawie pytań i myśli wygłoszonych podczas ostatniej sesji kongresowej przez 85 osób.
Ważne miejsce w pastoralnej części spotkania zajęły warsztaty, w czasie których zaprezentowane zostały nowe, ale już sprawdzone metody pracy z kandydatami do bierzmowania, stosowane z powodzeniem tak w Polsce, jak i za granicą.
W sobotę miała miejsce zaś ewangelizacja młodych, która odbyła się w częstochowskiej Hali Polonia. Z młodzieżą spotkał się m.in. Janek Mela i biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Adam Wodarczyk, który przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkuset młodych.
IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbywał się na Jasnej Górze w dniach 23-26 listopada z inicjatywy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Podczas spotkania z uczestnikami spotkali się m.in. abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, Prymas Polski abp Wojciech Polak i bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Gospodarzami wydarzenia byli abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Warsztaty, które stanowią część kongresu, poprowadzili m.in. Szkoła Nowej Ewangelizacji Jezusa Zmartwychwstałego Diecezji Gliwickiej, Fundacja Nasza Winnica, Stowarzyszenie Pedagogów NATAN, projekt ewangelizacyjny Młodzi-Młodym powołany przez Krajowy Zespół Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym, Alpha dla Młodzieży, członkowie Drogi Neokatechumenalnej, siostry jadwiżanki wawelskie i prof. Francesca Cocchini członek międzynarodowego stowarzyszenie świeckich w Kościele katolickim – Istituzione Teresiana.
Kolejny Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w Gnieźnie w 2019 r.
Info za —> KAI/BPKEP: Bierzmowanie to etap, a nie cel posługi Kościoła – zakończył się IV Kongres Nowej Ewangelizacji