Dziękczynienie za widowisko „Jasna Góra – polska Kana” – Marcin Pospieszalski złożył Maryi jako wotum główną partyturę widowiska
Marcin Pospieszalski, kompozytor i aranżer, dyrektor artystyczny i autor scenariusza widowiska „Jasna Góra – polska Kana”, które odbyło się 26 sierpnia, złożył Matce Bożej Jasnogórskiej jako wotum główną partyturę widowiska. Podpisali się na niej twórcy wydarzenia.
Msza św., która miała charakter dziękczynny, została odprawiona w Kaplicy Matki Bożej w niedzielę, 27 sierpnia o godz. 18.30 – nazajutrz po wielkim widowisku z racji Jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Jasnogórskiego. Eucharystii przewodniczył o. Michał Legan, paulin, konsultant merytoryczny widowiska ze strony Jasnej Góry, a za obecnych na Mszy św. Marcina i Lidkę Pospieszalskich modlił się specjalną intencją o. Marcin Ciechanowski, paulin.
„Pragniemy z całego serca Bożej Matce podziękować i uwielbić Ją za przepiękne wydarzenie, które miało miejsce wczoraj wieczorem, za koncert, którego wymiar ewangelizacyjny – to było dzieło Pana Boga, a posłużył się On talentem, dobrocią i miłością do Matki Bożej obecnego wśród nas Marcina Pospieszalskiego, który przyniósł w tej chwili na ołtarz, jako swój dar serca, oryginalną partyturę wczorajszego koncertu, tą, z której całe dzieło było wykonywane, partyturę oznaczoną także podpisami głównych twórców wydarzenia, i pragnie, aby teraz ta partytura, jako jego wotum, spoczęła w ramionach Matki na Jasnej Górze” – mówił o. Michał Legan.
„Chcę podziękować Matce Bożej za to, że od samego urodzenia, bo urodzony jestem w jej cieniu, urodziłem się przy kościele św. Barbary, urodziłem się w cieniu Jasnej Góry, że całe życie mi towarzyszy – mówił Marcin Pospieszalski – Moi rodzice zaszczepili mi miłość do Matki Bożej – tata architekt, który tutaj w Kaplicy Matki Bożej prowadził prace konserwatorskie, malarskie; mama, które całe życie malowała wizerunki Matki Bożej, kopie, i powiedziała, że nigdy nie zgłębi tego pięknego Oblicza”.
„Przyniosłem tutaj nuty, które wczoraj były wykonywane na Jej cześć, na cześć Boga wszechmogącego i te nuty chciałem złożyć, te prawie 100 stron partytury, drobnym makiem zapisane, nut, które wczoraj były wykonywane tutaj właśnie, na Jasnej Górze, na chwałę Bożą, i na chwałę Maryi – mówił dalej Marcin Pospieszalski – Te nuty są podpisane przez większość artystów, którzy brali udział w koncercie. Niech zostaną tu na pamiątkę tego 300-lecia koronacji Matki Bożej, niech zostaną na pamiątkę tego wydarzenia, które dla nas wszystkich było bardzo mocnym przeżyciem. Chciałem też złożyć takie świadectwo, że ten koncert był bardzo trudny i prawie niemożliwy po ludzku do wykonania. Było wiele trudności, i jak mówiłem wcześniej, tylko cud sprawi, że on wyjdzie, tak jak wyszedł wczoraj. Więc wierzymy, że Jasna Góra jest miejscem cudów, że to był kolejny cud, i że chwała Boża będzie coraz większa. Maryjo, zawierzam ci tę partyturę, przekazuję ją na ręce o. Michała, chcę złożyć ją na Twoim ołtarzu”.
Info za —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Marcin Pospieszalski dziękuje Maryi
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr
Obejrzyj całość na VOD.TVP.PL —> Widowisko: JASNA GÓRA-POLSKA KANA
( 111 minut )
Widowisko zrealizowane w ramach obchodów 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Narracji historycznej towarzyszą specjalnie przygotowane aranżacje pieśni kościelnych i patriotycznych. W relacje historyczne zostały wplecione świadectwa zawierzenia Matce Boskiej swojego życia lub bliskich, dokonane przez znanych i nieznanych ludzi. W widowisku wystąpili – z towarzyszeniem chórów i orkiestry – m.in.: Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Adam Strug, Angelika Górny i Dariusz Malejonek. Rolę narratora przejął Paweł Królikowski.
Wideo —> Idzi Parafia: Koncert na Jasnej Górze z okazji 300 lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej
Wykonawcy muzyczni:
*
Krzysztof Cugowski
Andrzej Lampert
Adam Strug i Monodia Polska
Angelika Górny
Agnieszka Cudzich
New Life
Dariusz Malejonek
Mariachi Sol Latino ( z Berlina)
Marek Piekarczyk
Małgorzata Regent
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej. ok. 24 os
Chór z Rzeszowa/ Beata Winiarz ok. 20-30os
Chór Silesia ok. 20 os
Chór OKTOICH
Aktorzy:
*
Michał Kula (Biskup Szembek)
Andrzej Młynarczyk (Prymas Wyszyński)
Dominika Figurska (Prowadząca/Wiersz w. Syrokomli)
Dariusz Kowalski (Narrator)
Paweł Królikowski (Narrator)
Zobacz też —> Modlitwa jubileuszowa na 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej