W Watykanie odbyła się we wtorek 26 września 2017 r. premiera polskiego filmu „Dwie korony” w reżyserii Michała Kondrata. Fabularyzowany dokument to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia świętego Maksymiliana Kolbe. W Polsce film trafi do kin 13 października br.

Uroczysty pokaz zorganizowano w sali kinowej watykańskiej filmoteki w Palazzo San Carlo za Spiżową Bramą. W premierze udział wzięła szefowa kancelarii premiera, minister Beata Kempa, obecny był także ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

We wprowadzeniu do projekcji reżyser powiedział: „Zależało mi na tym, aby świat szerzej poznał postać ojca Maksymiliana Kolbego”. „Całe jego życie jest gotowym scenariuszem filmowym” – podkreślił Kondrat. „Ubolewam – dodał – że nikt wcześniej nie podjął się tego zadania”.

Odtwórca głównej roli Adam Woronowicz powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że wielkim zaszczytem dla niego jest to, że mógł zagrać tak fascynującą postać.

Czytaj całość —> Radio Maryja: Watykan: Premiera filmu „Dwie korony” o świętym Maksymilianie Kolbe


Film „Dwie korony” ukazuje nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w Auschwitz. Zdjęcia dokumentalne zostały zrealizowane w Polsce, Japonii i we Włoszech.

W warstwie fabularnej filmu występują znakomici polscy aktorzy: Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski i inni.

W części dokumentalnej wypowiadają się znawcy życia o. Maksymiliana: osoby duchowne i świeckie, między innymi Kazimierz Piechowski, który spotkał o. Maksymiliana w czasie pobytu w obozie, a słowa, które od niego wówczas usłyszał przemieniły go i ukierunkowały duchowo na całe życie…

Oficjalna strona internetowa filmu —> www.kolbe.org.pl

Dla niego nie istniały granice możliwości. Dzięki prowadzeniu Maryi dokonywał rzeczy niemożliwych, a my chcemy pokazać fenomen jego życia przez pryzmat tej miłości do Maryi – tak o bohaterze swojego najnowszego dokumentalno-fabularnego filmu mówił w rozmowie z KAI reżyser Michał Kondrat.

Autorką scenariusza do filmu, przygotowanego na podstawie pism o. Kolbego i wspomnień świadków, jest Joanna Ficińska. Zdjęcia do produkcji, której budżet opiewa na prawie 1 mln złotych, zrealizowano w Polsce, we Włoszech i w Japonii. Muzykę, skomponowaną przez Roberta Jansona, nagrała Polka Orkiestra Muzyki Filmowej pod dyrekcją ks. Przemysława Pasterniaka w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Producentem filmu jest wytwórnia Kondrat Media, a współproducentami Fundacja Filmowa im. Świętego Maksymiliana Kolbe, Telewizja Polska oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

Czytaj całość —> KAI / episkopat.pl: Cannes: dziś premiera filmu o życiu św. Maksymiliana Kolbego