Wykład pt. „Duchowość a depresja” ks. dra Krzysztofa Grzywocza podczas pierwszego z cyklu wykładów otwartych ,,Duchowość dla Warszawy” na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie – 25 października 2016 r.

Wideo —> pwtw: „Duchowość a depresja” – ks. dr Krzysztof Grzywocz


25 października 2016 r. Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie rozpoczął nowy cykl wykładów otwartych dla mieszkańców stolicy pod nazwą „Duchowość dla Warszawy”.

Licznie przybyłych słuchaczy przywitali rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie  -ks. Krzysztof Pawlina oraz Dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej – p. Zbigniew Filipkowski.

Wykład na temat „Duchowość a depresja” poprowadził ks. Krzysztof Grzywocz. Doświadczony rekolekcjonista z Opola obrazowo przedstawił człowieka w trzech wymiarach: ciała, psychiki i ducha. Przypomniał koncepcję duchowości chrześcijańskiej, która jest spotkaniem, więzią z Bogiem, drugim człowiekiem i z sobą samym.

Przechodząc do depresji, ks. Grzywocz przywołał wypowiedź Carla Gustava Junga, iż depresja jest jak czarna dama – gdy przyjdzie zaproś ją do stołu i zapytaj po co przyszła. Wykładowca teologii duchowości omówił źródła i oznaki depresji oraz jej rozwój. „Jeśli człowiek zignoruje anioła depresji, wówczas system umiera” – przestrzegał psychoterapeuta. Depresja konfrontuje nas z naszym wnętrzem, jest cierpliwa, czeka nas długa praca – mówił.

Po wykładzie miała miejsce dyskusja panelowa z udziałem ks. dr Krzysztofa Grzywocza, pani dr Agnieszki Kozak, psychologa i wykładowcy Papieskiego Wydziału oraz pana Andrzeja Mieleckiego, psychologa i psychoterapeuty. Pytania z sali zebrała i dyskusję poprowadziła s. dr Judyta Pudełko.

W roku akademickim 2016/2017 zaplanowano cztery wykłady z cyklu „Duchowość dla Warszawy”. Dwa z nich odbędą się w semestrze zimowym, a pozostałe dwa- w semestrze letnim. Następne spotkanie pn. „Komunikacja budująca bliskość w relacjach” miał miejsce 15 grudnia br. Wstęp na wykłady jest wolny.

Info za —> Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie: „Duchowość dla Warszawy”. Nowy cykl spotkań już rozpoczęty!

Zobacz też —> pwtw: Duchowość a depresja – ks. dr Krzysztof Grzywocz – panel po wykładzie