Na zachodnim zboczu Jasnej Góry w 1949 r. księża Pallotyni wybudowali kościół. Poświęcenia świątyni i domu zakonnego dokonał ordynariusz częstochowski bp Teodor Kubina. W czasie uroczystości wypowiedział słowa: „To miejsce niech służy Miłosierdziu Bożemu w cieniu Jasnogórskiej Pani. Każdy kto nawiedzi ten kościół, niech dozna w sposób szczególny Miłosierdzia Bożego”. Od tego czasu uwidacznia się specjalne działanie Bożego Miłosierdzia w tym miejscu, zwanym odtąd Doliną Miłosierdzia.

 

W 1952 r. umieszczono w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez Adolfa Hyłę z Krakowa (tego samego, który malował obraz znajdujący się w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia). Oficjalnie parafia pw. Miłosierdzia Bożego została ustanowiona w 1960 r. jako jedna z pierwszych w skali świata pod takim wezwaniem!

 

W sanktuarium Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest od 1950 r., mimo że oficjalnie zostało zatwierdzone dopiero przez Jana Pawła II.

 

Czytaj więcej o Sanktuarium —> dolina-milosierdzia.pl

 

Ważnym aspektem działalności częstochowskich pallotynów jest formacja. Ośrodek organizuje sympozja na temat Miłosierdzia Bożego (od 1966 r.) i kongresy (od 1981 r.). Na co dzień kształtuje przybywających tu w duchu apostolstwa Miłosierdzia Bożego. Służą temu Ogniska Pokutne Czcicieli Ducha Świętego, które działały pod opieką śp. ks. Edmunda Boniewicza, założone przez Helenę Ostrogórską w 1967 r. Grupa licząca ok. 500 osób z całej Polski stara się postępować drogą ośmiu błogosławieństw, wcielając w życie orędzie fatimskie i przesłanie Pana Jezusa Miłosiernego. Członkowie Ognisk gromadzą się na Koronce i Mszy św. przebłagalnej każdego 13. dnia miesiąca. Księża pallotyni prowadzą również Wieczerniki Miłosierdzia Bożego, które łączą w sobie dwie idee: ideę Miłosierdzia Bożego i ideę Wieczernika Jerozolimskiego.

 

Pallotyni z Doliny Miłosierdzia mogą się poszczycić ośrodkiem pomocy charytatywnej i przychodnią lekarską. Pallotyński Ośrodek Charytatywny „Misericordia” im. bł. Józefa Jankowskiego został powołany 11 września 2000 r. Obiekt został poświęcony przez bp. Jana Wątrobę. Obecny ośrodek dysponuje jadalnią i kuchnią. W dni ustawowo wolne od pracy wydaje przychodzącym tutaj bezdomnym i ubogim ponad 80 porcji zupy. Potrzebujący mogą również skorzystać z kabin prysznicowych.

 

Przeczytaj całość —> www.facebook.com/dolinamilosierdzia

 


 

Aktualności Doliny Miłosierdzia:

Dolina Miłosierdzia – Archidiecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie

Dolina Miłosierdzia – Archidiecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie

 

ul. Kordeckiego 49 Częstochowa 42-226

tel. (34) 365 66 68

milosierdzie@sac.org.pl

www.dolina-milosierdzia.pl

 

Zgłaszanie grup pielgrzymkowych: 882 835 710
Noclegi: 660 364 052
Intencje: 34 365 66 68
Kancelaria parafialna: 514 491 315
Umawianie na spowiedź („Spowiedź na telefon”): 514 491 315