We wtorek 11 lipca wieczorem, w święto św. Benedykta – patrona Europy, na barce „Nimfa”, zacumowanej przy bulwarach wiślanych pod Wawelem, i na brzegu Wisły krakowianie modlili się o pokój dla Europy targanej zamachami terrorystycznymi.

W tym czasie wolontariusze kwestowali na Aleppo w ramach projektu Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – „DAR DLA ALEPPO”. Zebrane pieniądze zostaną przekazane dla szpitala św. Ludwika w tym syryjskim mieście.

Inicjatywa organizowana przez wspólnotę „Chrystus w Starym Mieście” rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem bpa Damiana Muskusa OFM z udziałem franciszkanów z Polski i Ameryki Łacińskiej. W homilii krakowski biskup pomocniczy przekonywał, że Boży pokój to nie tylko brak konfliktów, ale to dar Boga, który obejmuje wszystkich, wyzwala z lęku i chroni przed niebezpieczeństwami. Uznał, że mieszkańcy innych części świata patrzą na Europejczyków z nadzieją. Naszą życzliwą postawą i ofiarnością powiedzmy głośno „nie” Europie egoizmu i powiedzmy „tak” Europie otwartego i miłosiernego serca – apelował bp Muskus.

Czytaj więcej —> diecezja.pl: Bp Muskus: „nie” dla Europy egoizmu, „tak” dla Europy otwartego i miłosiernego serca

Uczestnikom wydarzenia franciszkanie przekazywali obrazki z relikwiami Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, którzy nie ulękli się terrorystów i pozostali do końca z Indianami, którym posługiwali w Peru. Można też było przystąpić do krucjaty różańcowej w obronie przed terroryzmem, której patronują wyniesieni na ołtarze zakonnicy.

Bezpośrednio po Eucharystii miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z koncertem uwielbieniowym prowadzonym przez zespół Jaspis.

Na barce można było też obejrzeć wystawę zatytułowaną „Quo vadis, Europo?”, prezentującą zdjęcia z zamachów terrorystycznych, oraz wystawę „Aleppo dzisiaj”.

Modlitwa_o_pokoj_dla_Europy_plakat

Info za —> jms/episkopat.pl: Modlitwa o pokój i zbiórka na Aleppo oraz Chrystus na Barce: www.chrystusnabarce.pl

Zobacz też —> Radio Watykańskie: Kraków: modlitwa o pokój dla Europy

Wideo —> fra3.pl: Chrystus na barce