Po raz 27. Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na Jasnej Górze. Tradycyjnie światełko przynieśli do sanktuarium harcerze Związku Harcerstwa Polskiego. Uroczyste przekazanie miało miejsce podczas Mszy św. w niedzielę, 17 grudnia 2017 roku, której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Betlejemskie Światło Pokoju to dla wszystkich wyjątkowy znak braterstwa, jedności i pokoju. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem: „W Tobie jest światło”.

„To ogromne wydarzenie. Kolejne przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Częstochowie, 27. raz to światło przywędrowało na Jasną Górę po to, żeby dzisiaj do latarenek setek osób trafiło i pojechało do całej Polski. To jest piękne wydarzenie, nasi harcerze, zuchy, instruktorzy czekają na to cały rok – mówi phm. Wojciech Śliwowski, komendant Hufca ZHP Częstochowa – To jest taka idea, która płynie z samej Groty w Betlejem, gdzie rozpalony był ten ogień, on ma przekazywać miłość, braterstwo, pokój i chęć niesienia dobra. I nam zależy na tym, żeby trafiło wszędzie, do urzędów, do gmin, do parlamentarzystów, do samorządów, do szkół, do rodziców, do mieszkańców miast, wsi, wszędzie, po to, żeby to światło zapłonęło na wigilijnym stole”.

Światło, zapalone w Grocie Narodzenia w Betlejem, jest roznoszone przez skautów i harcerzy europejskich. W tym roku nasi harcerze odebrali je po polskiej stronie Tatr w sobotę, 16 grudnia. O godz. 23.00 została odprawiona uroczysta Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Stamtąd światełko powędrowało dalej m.in. do Częstochowy na Jasną Górę.

Przyniesione przez delegację harcerzy światło przyjął abp Wacław Depo. „Uprzedzamy niejako radość tajemnicy Bożego Narodzenia, kiedy wnieśliśmy w tę przestrzeń tego świętego miejsca światło betlejemskie pokoju. Światło zapalone przy żłóbku Jezusa Chrystusa. To On jest światłem oświecającym każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Chciejmy Go przyjąć, aby żyć w Jego świetle i w Jego mocy” – powiedział metropolita częstochowski rozpoczynając Mszę św.

O tym, jak rozpoczęła się coroczna akcja przekazywania betlejemskiego światła, opowiada hm. Anna Peterko, komendantka Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego: „Sam pomysł Betlejemskiego Światła Pokoju powstał z inicjatywy dziennikarzy austriackich, którzy prowadzili to jako akcję charytatywną zbierając wolne datki dla niepełnosprawnego chłopca. W tej chwili idea Betlejemskiego Światła Pokoju rozpowszechniła się właściwie po całym świecie. Harcerze z Polski przekazują je m.in. drogą wodną do duńskich skautów, do Norwegów, właściwie wszędzie. My na pewno będziemy je rozdawali na terenie województwa śląskiego, a w poniedziałek podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, podczas której też najprawdopodobniej będzie podejmowana uchwała o tym, że rok 2018 jest rokiem 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego tutaj na terenie województwa śląskiego. Betlejemskie światło trafi na pewno do szpitali, do domów pomocy społecznej, do domów dziecka, do różnych instytucji, do służb mundurowych. Wszędzie, gdzie tylko uda nam się dotrzeć”.

Czytaj więcej / multimedia —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Betlejemskie światło niesie ludziom pokój

Wideo —> NiedzielaTV: Betlejemskie Światło Pokoju