Abp Marek Jędraszewski podarował papieżowi Franciszkowi figurkę św. Siostry Faustyny z jej relikwiami. To gest wdzięczności dla Ojca Świętego za nominację na urząd Metropolity Krakowskiego.

Do spotkania z Papieżem doszło 9 lutego w Rzymie, w związku z zebraniem plenarnym Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, w którym uczestniczy abp. Jędraszewski.

Podarowana Papieżowi niewielka figurka przedstawia Apostołkę Bożego Miłosierdzia w ruchu, ze wzrokiem zwróconym ku górze, z prawą ręką na sercu i lewą trzymającą obraz Jezusa Miłosiernego. Figurkę wykonała ze sztucznego kamienia (połączenie mączki marmurowej i żywicy epidianowej) Krystyna Fałdyga-Solska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, rzeźbiarka mieszkająca i pracująca w Łodzi, autorka licznych pomników o tematyce sakralnej, mi. św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe i św. Faustyny Kowalskiej.

Do figurki przymocowany jest relikwiarz zawierający cząstkę kości (ex ossibus) zakonnicy. Relikwie zostały przekazane przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała święta Siostra Faustyna.

We czwartek 9 lutego rano Metropolita Krakowski przewodniczył Mszy świętej dla Polaków przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie. Cotygodniowe Msze w języku polskim są celebrowane w kaplicy św. Sebastiana w każdy czwartek (od kwietnia 2005 r.).

Abp Marek Jędraszewski przebywa w Rzymie w związku z zebraniem planarnym Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której jest członkiem od listopada 2013 roku. Oprócz stałych pracowników Kongregacji w jej skład wchodzą także kardynałowie i biskupi mianowani przez papieża. Zebrania plenarne Kongregacji odbywają się raz na trzy lata.

Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego odpowiada za uczelnie kościelne oraz wydziały teologii katolickiej na uczelniach świeckich. Troszczy się o rozwój studiów kościelnych, zatwierdza i eryguje uniwersytety katolickie i wydziały teologiczne, czuwa nad poprawnością wykładu nauki katolickiej w tych uczelniach.

Piotr Studnicki

Info za: faustyna.pl —> Niezwykły dar Arcybiskupa krakowskiego dla Papieża

© Copyright by Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia / Archidiecezja Krakowska

Wsparcie Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki / #Popiełuszko2017Akcja #Popiełuszko2017 - Sanktuarium ks. Jerzego