W niedzielę 17 grudnia 2017 r. na krakowskim Rynku odbywała się największa w Polsce, XXI Wigilia dla Bezdomnych i Potrzebujących. Co roku przyjeżdża na nią kilkadziesiąt tysięcy osób z różnych stron kraju. Na rynku stanął m.in. specjalny namiot, w którym ubodzy mogli skorzystać z diagnostyki medycznej i wykonać bezpłatne badania.

– Chodzi o to, by wszędzie tam, gdzie się znajdziemy w ciągu tych 7 dni dzielących nas od świąt, była nasza wielka dobroć, pochylenie się zwłaszcza nad tymi, którzy potrzebują naszej miłości i naszego wsparcia oraz przygotowanie swojego wnętrza, by móc radośnie śpiewać z aniołami betlejemskimi: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Bożego upodobania” – mówił abp Marek Jędraszewski składając krakowianom życzenia. Wziął też udział w wigilii dla osób potrzebujących i bezdomnych.

Zobacz —> FOTORELACJĘ ADAMA BUJAKA

Uroczyste życzenia metropolita krakowski złożył mieszkańcom i turystom w niedzielne południe na Rynku Głównym. Wyraził wtedy nadzieję, że ten ostatni tydzień Adwentu upłynie wszystkim jako piękne przygotowanie się do świąt Bożego Narodzenia.

 

– To są święta wielkiej miłości Boga, który tak ukochał świat, że zesłał swojego Syna, który narodził się w Betlejem i stał się jednym z nas. Życzę wszystkim, żeby ten ostatni tydzień adwentowy był pięknym czasem przygotowania się do świąt, poprzez coraz większą miłość okazywaną sobie nawzajem. Ale chodzi również o to, by wszędzie tam, gdzie się znajdziemy w ciągu tych 7 dni dzielących nas od świąt, była nasza wielka dobroć, pochylenie się zwłaszcza nad tymi, którzy potrzebują naszej miłości i naszego wsparcia oraz przygotowanie swojego wnętrza, by móc radośnie śpiewać z aniołami betlejemskimi: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Bożego upodobania” – mówił.

W tej wyjątkowej chwili krakowianom towarzyszył również kard. Stanisław Dziwisz i przedstawiciele władz miasta. – To wyjątkowy okres, w którym potrzebujemy ciepła i spokoju tak, byśmy mogli te święta spędzić w miłej, przyjaznej i rodzinnej atmosferze. Życzę państwu także tego, aby rok, który się zbliża był lepszy niż obecny – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Następnie metropolita krakowski poświęcił opłatki i łamał się nimi z uczestnikami wydarzenia. Wielu krakowian chciało też osobiście złożyć najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne swojemu pasterzowi.

Tuż po tym abp Marek Jędraszewski odwiedził osoby potrzebujące i bezdomne, które na Rynku Głównym zgromadziły się na XXI Wigilii Jana Kościuszki. Arcybiskup święcił tam opłatki, składał życzenia bożonarodzeniowe i osobiście włączył się w wydawanie wigilijnych posiłków.

– To, że dobro jest przekazywane od człowieka dla człowieka sprawia, że doświadczamy tu szczególnej dobroci. Dla mnie to było przejmujące, że mogłem w tym momencie nakładać na miseczki coś do zjedzenia. Kiedy patrzy się prosto w oczy osób potrzebujących, widzi ich radość i czuje wielką wdzięczność, to jakże Boga nie chwalić za to wielkie dobro? – powiedział metropolita krakowski.

Świąteczne składanie życzeń na Rynku Głównym to już krakowska tradycja, podobnie jak Wigilia Jana Kościuszki. Podczas niej potrzebujący otrzymują ciepłe posiłki, a do ich dyspozycji jest bezpłatna opieka medyczna w specjalnym Szpitalu Polowym. Pierwsze takie wigilijne spotkanie odbyło się w 1996 roku. Rozdano wtedy około 5 tysięcy posiłków. Podczas ubiegłorocznej edycji liczba ta wzrosła do ponad 50 tysięcy porcji.

Współorganizatorem akcji jest Arcybractwo Miłosierdzia, najstarsza organizacja charytatywna w Polsce, założona w 1584 r. przez ks. Piotra Skargę. W trakcie spotkania chwilą ciszy uczczono zmarłego nagle w sierpniu br. ks. Marka Leśniaka, który mocno związany był z arcybractwem.

Info i wideo za —> Archidiecezja Krakowska: Przygotujmy się do świąt przez coraz większą miłość oraz W niedzielę największa w Polsce Wigilia dla potrzebujących na Rynku Głównym w Krakowie

Paulina Smoroń | Archidiecezja Krakowska

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Adam Bujak | Archidiecezja Krakowska