Biskup Jan Chrapek

W środę 18 października 2017 r. w radomskiej katedrze o 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji tragicznie zmarłego 16 lat temu bp. Jana Chrapka, której przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik. Po Eucharystii wręczona zostanie nagroda Viventi Caritate za 2017 rok.

Nagrodę przyznaje Kapituła Funduszu im. bp. J. Chrapka w uznaniu zasług na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej – wynikających z realizacji Ewangelicznego wezwania do miłowania czynem.

Nominowani do tegorocznej nagrody Viventi Caritate to: Rycerze Kolumba w Polsce i Tatiana Kaplińska.

Ofiary złożone podczas Mszy św. zasilą program stypendialny dla dzieci niepełnosprawnych, realizowany przez Fundusz im. bp. Jana Chrapka.

Bp Jan Chrapek (1948-2001) był od 1975 r. kapłanem zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalitów). Przez wiele lat pracował w środkach społecznego przekazu, m.in. był redaktorem naczelnym wydawanego przez jego zgromadzenie miesięcznika „Powściągliwość i Praca”. 25 marca 1992 r., po przeprowadzeniu reformy administracyjnej Kościoła katolickiego w Polsce, Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej, skąd w 1994 przeniósł go na podobne stanowisko w diecezji toruńskiej, a 28 czerwca 1999 mianował go biskupem radomskim. Stanowisko to pełnił tylko dwa lata – do tragicznej śmierci w wypadku samochodowym 18 października 2001 r.

Bp Chrapek kontynuował i rozwijał dzieła charytatywne w diecezji radomskiej. Szczególny też akcent kładł na duszpasterstwo młodzieży – w pamięci wielu pozostały Apele Młodych gromadzące kilkutysięczne rzesze młodzieży. Odbywają się do dzisiaj.

Info za —> Diecezja Radomska: Msza św. w 16 rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka. Wręczenie „Viventi Caritate” | Radio Plus Radom: Rocznica śmierci bp. Jana Chrapka

fot. www.katedra.radom.pl