fot. czestochowa.us

Od 8 września 2016 r. w Kościele w Polsce, a w sposób szczególny na Jasnej Górze, trwały obchody Jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.  Jednak ta znamienita rocznica obchodzona była nie tylko na Jasnej Górze, ale także w innych miejscach w Polsce. Ojcowie i bracia paulini posługujący w Stanach Zjednoczonych, w Amerykańskiej Częstochowie, także pragnęli uczcić Maryję w wyjątkowy sposób w tym Jubileuszowym roku przenosząc inicjatywę “Żywa Korona Maryi” – „Living Crown of Mary” na teren USA.

fot. czestochowa.us

Akcja “Żywa Korona Maryi”, zwana także “Selfie dla Maryi”, polegała na przesłaniu do sanktuarium w Doylestown swoich zdjęć i duchowych darów. Chodziło o inne przeżywanie Jubileuszu Koronacji, podkreślając że każdy człowiek, każdy z nas, jest żywą częścią korony Maryi i może ofiarować Jej swoje życie, swoje oblicze, i swoje dary, które płyną z głębi serca. Zdjęcia mogły być wysyłane zarówno przez internet jak i w formie papierowej, wydrukowanej. Wszystkie miały posłużyć do wykonania ogromnej mozaiki Matki Bożej wykonanej ze zdjęć. Aby uczestniczyć w tej inicjatywie, należało także dołączyć duchowe dary dla Maryi, ofiarowując Jej coś osobistego – modlitwę, postanowienie, uczynek miłosierdzia, itp.

Przeprowadzeniem tej inicjatywy duszpasterskiej w USA zajęli się o. Tymoteusz Tarnacki, paulin posługujący w Amerykańskiej Częstochowie oraz Zofia Koryto. Do Amerykańskiej Częstochowy zostało przesłanych ok. 7 000 różnych zdjęć: zdjęć rodzinnych, selfie, ślubnych, pierwszokomunijnych, indywidualnych, itp. Wszystkie one zostały wykorzystane do wykonania mozaiki Matki Bożej Częstochowskiej. Zdjęcia były przesyłane przede wszystkim z USA – najwięcej ze stanu Pennsylvania, New York, New Jersey, Florida – ale nie zabrakło zdjęć nawet z tak odległych stanów jak: Alaska, Tennessee, Oregon, California, Texas, New Mexico, Michigan, itd.; oraz nawet z tak egzotycznych terenów USA jak Guam, Wyspy Dziewicze, Puerto Rico.

Jednak to co było ogromnym zaskoczeniem organizatorów, to rozprzestrzenienie się tej inicjatywy na niemalże cały świat. Akcja ta dotarła do prawie 70 krajów! Uczestniczyli w niej ludzie z każdego zamieszkałego kontynentu świata.  Jest to piękne świadectwo, że Matka Boża Częstochowska, która czczona jest szczególnie przez naród polski, jest znana i kochana na całym świecie. Ludzie ze wszystkich kontynentów pragnęli stać się drogocennymi diamentami w Żywej Koronie Maryi.

Zgromadzone zdjęcia posłużyły do wykonania mozaiki Matki Bożej Częstochowskiej, która została umieszczona w głównym kościele w sanktuarium i poświęcona przez bp. Andrzeja Zglejszewskiego oraz bp. Witolda Mroziewskiego. Mozaika ma wymiary: 4.08 metrów szerokości na 5.70 metrów wysokości (13.4 stóp szerokości na 18.7 stóp wysokości). Przygotowaniem mozaiki zajęła się Zofia Koryto, która od samego początku czuwała nad stroną graficzną i techniczną projektu. Mozaika została wydrukowana przez Zbigniewa Kamińskiego i drukarnię Master Printing z Long Island. Natomiast umocowaniem jej przy ołtarzu zajęli się br. Kazimierz Kania oraz Jan Sokołowski.

Zobacz —> Galerię fotograficzną

Każdy z uczestników może znaleźć w tej mozaice swoje zdjęcie przybywając osobiście do sanktuarium (co z racji wielkości mozaiki może być trudne) lub przez internet (odwiedzając stronę: http://livingcrownofmary.com/pl/strona-glowna/). Zdjęcia nadesłane do Amerykańskiej Częstochowy można także oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie w budynku Visitor Center.

Inicjatywę duszpasterską „Żywa Korona Maryi – Selfie dla Maryi” zakończyliśmy uroczystymi obchodami w Amerykańskiej Częstochowie 10 września, kiedy to mozaika Matki Bożej Częstochowskiej została odsłonięta i poświęcona. Ojcowie i bracia paulini posługujący w Doylestown dziękują wszystkim, którzy uczestniczyli w tym projekcie i stali się żywymi diamentami w Koronie naszej Matki i Królowej, Maryi.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

Czytaj całość —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Żywa Korona Maryi w USA | www.czestochowa.us: Żywa Korona Maryi w USA – The Living Crown of Mary in the USA