X Święto Dziękczynienia – „Dziękujemy za chleb” – 4 czerwca 2017
Dziękujemy i modlimy się dziś za tych, którym możemy, chcemy i powinniśmy pomagać – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz na początku uroczystej Mszy św. sprawowanej w X Święto Dziękczynienia, które odbywa się po raz pierwszy także wewnątrz Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie.
Podczas X Święta Dziękczynienia, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Dziękujemy za chleb”, wierni w sposób szczególny wyrażali dziękczynienie Bogu za życie i posługę św. Brata Alberta Chmielowskiego, który dla najbiedniejszych stał się prawdziwym chlebem, a także za wszystkie dzieła charytatywne oraz ludzi włączających się w posługę potrzebującym.
Relacje z całego dnia w serwisie —> Centrum Opatrzności Bożej
Modlitwa —> Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej
„W dziękczynieniu tym pragniemy zamknąć to wszystko, czym chleb jest dla człowieka i czego jest symbolem” – powiedział we wstępie do liturgii kard. Kazimierz Nycz. – Dziękujemy na pierwszym miejscu za Chleb Eucharystyczny, Ciało Chrystusa, którym Kościół karmi swych wiernych. Dziękujemy za ludzi, o których można powiedzieć, że są „dobrzy jak chleb” i potrafią pomagać, dzielić się z innymi, przede wszystkim sobą, swoim czasem, dobrocią, miłością. Dziękujemy i modlimy się za tych, którym możemy i chcemy pomagać, i powinniśmy pomagać – powiedział metropolita warszawski.
Modlitwa za Londyn i Turyn
Kard. Nycz poinformował, że podczas Mszy św. wierni będą się modlić m.in. w intencji ofiar zamachu, do którego doszło ubiegłego wieczoru w Londynie oraz poszkodowanych w wyniku paniki w Turynie.
Do Świątyni Opatrzności Bożej przybyli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, członkowie wspólnot i ruchów katolickich z archidiecezji warszawskiej.
Homilię wygłosił kard. Francesco Montenegro, metropolita sycylijskiej archidiecezji Agrigento, do której przynależy wyspa Lampedusa, gdzie skupiają się główne problemy uchodźców w Europie. Eucharystię koncelebrują m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, abp Henryk Hoser, sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński, biskup polowy Józef Guzdek oraz bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. Imigracji.
Kard. Montenegro w homilii: troską Kościoła nie mogą być programy ale Miłość
Główną troską Kościoła nie mogą być struktury, organizacja lub programy, ale Miłość pisana wielką literą. Miłość Boga, którą mamy wnieść w życie cierpiących, samotnych, pogrążonych w rozpaczy, chorych lub opuszczonych. To nasza główna działalność, w której musimy być coraz bardziej skuteczni – podkreślił w homilii kard. Francesco Montenegro z sycylijskiej archidiecezji Agrigento, który wygłosił w niedzielę homilię podczas Mszy św. sprawowanej w X Święto Dziękczynienia.
Swoją homilię kard. Francesco Montenegro rozpoczął w języku włoskim. Następnie cały jej tekst po polsku odczytał bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Pełny tekst —> homilii kard. Montenegro
Po homilii kard. Kazimierz Nycz odmówił Akt Zawierzenia i Dziękczynienia. W Świątyni Opatrzności Bożej obecne były także relikwie św. Brata Alberta, które wcześniej wierni nieśli w uroczystej procesji z Placu Piłsudskiego do Wilanowa.
Eucharystia była centralnym punktem X Święta Dziękczynienia. Eucharystię koncelebrowali m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, abp Henryk Hoser, sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński, biskup polowy Józef Guzdek oraz bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. Imigracji.
Czytaj całość —> Archidiecezja Warszawska: Kard. Montenegro podczas X Święta Dziękczynienia: główną troską Kościoła nie są struktury i programy, ale Miłość wobec cierpiących
Pod hasłem „Dziękujemy za chleb” już po raz dziesiąty będzie obchodzone Święto Dziękczynienia. Niedziela 4 czerwca będzie okazją do dziękczynienia za życie i posługę św. Brata Albert oraz dzieła charytatywne i ludzi włączających się w posługę potrzebującym.
Tego dnia relikwie św. Brata Alberta, który dla najbiedniejszych stał się prawdziwym chlebem, zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej.
– Święto Dziękczynienia jest wydarzeniem o znaczeniu ogólnopolskim, a nie tylko lokalnym – warszawskim – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Przypomina, że Świątynia Bożej Opatrzności jest wotum naszego narodu.
Jak co roku o 8.00 rano z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszy procesja dziękczynna, która, wraz z relikwiami św. Brata Alberta, przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 11.00 przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15) dołączą do niej przedstawiciele Episkopatu Polski, kapituł i zaproszeni goście. Cała trasa procesji wynosi 12 km, ostatni jej odcinek od kościoła oo. barnabitów – 2 km.
Punktem centralnym X Święta Dziękczynienia będzie sprawowana w południe Msza św. pod przewodnictwem kard. Francesco Montenegro. 3 tysiące wiernych będzie w niej uczestniczyć wewnątrz Świątyni Opatrzności Bożej, pozostali na zewnątrz gdzie przygotowano telebimy.
Włoski kardynał, metropolita archidiecezji Agrigento, na terenie której leży m.in. wyspa Lampedusa wygłosi podczas uroczystej Mszy świętej homilię. Kard. Montenegro, znany jest ze swego zaangażowania społecznego, zwłaszcza na rzecz migrantów, a do Warszawy przyjedzie na zaproszenie kard. Kazimierza Nycza.
Jak co roku, podczas Mszy świętej zostanie też odmówiony Akt Zawierzenia i Dziękczynienia.
X Święto Dziękczynienia będzie także okazją do zapoznania się z postępem prac w Świątyni Opatrzności Bożej, a także do uczestniczenia w III edycji festiwalu „Moc Dobra”. W Miasteczku dla Dzieci zbudowanym na placu przed Świątynią przygotowano grę edukacyjną „Bez chleba nie ma nieba”. (Miasteczko zostanie otwarte o godz. 14.00). Najmłodsi będą mogli obejrzeć również „Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci”.
O godz. 15.00 uczestnicy Święta Dziękczynienia wypuszczą do nieba baloniki z napisem „Dziękuję”. Zaraz potem rozpoczną się występy artystów w ramach Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Moc Dobra”. Na scenie pojawią się m.in. Golec uOrkiestra i Maleo Reggae Rockers oraz dziecięce Promyczki nadziei i Dzieci z Brodą.
W tym czasie będzie takie możliwość zobaczenia budowy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W przestrzeni ekspozycyjnej zostaną zaprezentowane fragmenty filmów z ich udziałem.
Na godz. 20.30 zaplanowano wieczór uwielbienia, który poprowadzi zespół „Mocni w Duchu”. Natomiast o godz. 21.30 rozpocznie się nabożeństwo czerwcowe. O 21.37 zostanie odmówiona modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II po czym zostanie uruchomiona iluminacja Świątyni Opatrzności Bożej.
Info za —> Archidiecezja Warszawska: X Święto Dziękczynienia
oraz episkopat.pl: 4 czerwca – X Święto Dziękczynienia