W czwartek, 16 listopada, o godz. 12:00 w jadłodajni Caritas przy ul. Żytniej 1A w Warszawie odbyło się wyjątkowe wydarzenie, podczas którego została zainaugurowana ogólnopolska akcja „Tytka charytatywna”. Wpisuje się ona w obchody Światowego Dnia Ubogich, który będziemy obchodzić już w najbliższą niedzielę 19 listopada. Podczas spotkania pracownicy jadłodajni Caritas wraz z zaproszonymi gośćmi przygotowali pierogi, które trafiły do podopiecznych jadłodajni.

W poświęconym tej tematyce wydarzeniu udział wzięli m.in. abp Henryk Hoser – Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, bp Rafał Markowski – Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, bp Carlos Alfredo Mendoza – biskup diecezji Punto Fijo z Wenezueli, ks. Marcin Iżycki – Dyrektor Caritas Polska oraz Grzegorz Sadurski – reżyser koncertu „Tytka Wigilijna”, który odbędzie się na zakończenie akcji.

Wideo—> Salve.tv: Abp Hoser, jakiego nie znacie! #TytkaCharytatywna

Zobacz więcej —> Caritas.pl: Ogólnopolska akcja Tytka Charytatywna rozpoczęta!

Idea akcji opiera się na wypełnieniu papierowej torby (zwanej w różnych regionach „tytką”, „tutką” czy „siatką”) artykułami pierwszej potrzeby – spożywczymi i chemii gospodarczej,– które zostaną następnie rozprowadzone wśród ubogich. Tytki charytatywne trafiają również do placówek Caritas, w których przygotowywane są na co dzień posiłki dla ubogich. Puste papierowe torby będzie można pobrać w wybranych Caritas diecezjalnych, parafiach. W akcję chętnie  angażują się również instytucje i firmy, które wypełniają je zakupionymi przez siebie produktami a następnie dostarczają do parafialnych Caritas.

Jak możesz włączyć się w akcję:

Pobierz z parafii lub diecezjalnej Caritas pustą tytkę, wypełnij ją produktami,

Zapakowaną tytkę przekaż do parafii, Caritas diecezjalnej lub bezpośrednio do osoby potrzebującej,

Wyślij SMS o treści „Tytka” pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT),

Wpłać darowiznę (z tytułem „Tytka”) na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384,

Zapakuj wirtualną tytkę na www.tytkacharytatywna.pl.

Jakie produkty zbieramy:

produkty o długim terminie ważności (cukier, kawa, herbata, ryż, kasza, olej, słodycze, bakalie, konserwy),

produkty chemiczne (środki piorące i środki czystości)

Caritas Archidiecezji Poznańskiej, pomysłodawca akcji, rozprowadziła wśród diecezji 120 tys. toreb. W zeszłym roku zebrano w ten sposób ponad 1600 ton żywności. Więcej informacji na ten temat na portalu www.tytkacharytatywna.pl.

Finałem akcji stanie się koncert kolędowy „Wigilijna Tytka”, który odbędzie się 19 grudnia br. o 19.00 w sanktuarium św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Wydarzenie nagrywane będzie przez Telewizję Polską i emitowane w Święta na antenie TVP2 25 grudnia (I część) oraz 26 grudnia (II część) o godz. 19.00. Podczas koncertu wystąpią polscy artyści, którzy zaśpiewają kolędy z udziałem chóru i orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu. Bilety są dostępne w sprzedaży na stronie www.teatr-muzyczny.poznan.pl oraz w serwisie Bilety24.