Uroczystości ku czci bł. ks. Michała Sopoćko w Białymstoku – Dziękczynienie za beatyfikację i święto Patrona Miasta
Uroczystą Mszą św. w Sanktuarium Miłosierdzia pod przewodnictwem bp Henryka Ciereszki rozpoczęły się w Białymstoku we wtorek 26 września 2017 r. uroczystości ku czci Patrona Miasta – bł. ks. Michała Sopoćki. Po Eucharystii procesja z relikwiami ks. Sopoćki przeszła do białostockiej archikatedry, gdzie w środę i czwartek września wierni mogą oddawać im cześć.
Rada Miasta Białystok 15 lutego 2016 r. na uroczystej sesji przyjęła uchwałę ustanawiającą bł. ks. Michała Sopoćkę patronem Białegostoku. Na inicjatywę mieszkańców Rada zgodziła się już w maju 2015 r., zaś 7 stycznia 2016 r. zgodę na ogłoszenie ks. Sopocki patronem miasta wyraziła również Stolica Apostolska.
Zobacz —> FOTORELACJĘ
Relacja TVP3 Białystok – 27 września -> Dni patronalne
Radio Maryja —> Białystok: Rozpoczęły się dni patrona miasta ks. Michała Sopoćki
Popołudniu w środę odbyła się również uroczysta gala wręczenia pierwszej edycji „Michałów” – nagród miesięcznika archidiecezji białostockiej „Drogi Miłosierdzia”, po której na Rynku Kościuszki miał miejsce koncert zespołu „Sound’N’Grace”.
We czwartek 28 września o godz. 18. 00 abp Tadeusz Wojda odprawi w archikatedrze białostockiej Mszę św. w intencji mieszkańców Białegostoku, zaś na skrzyżowaniach i placach miasta o godz. 15.00 odmawiana będzie koronka do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji „Koronka na ulicach miast świata”.
NAGRODY
Jako propagatora tradycji i kultury polskiej na Kresach doceniono ks. Jana Puzynę z parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Michała Archanioła w Oszmianie na Białorusi.
W kategorii Wychowawca Miłosierdzia wyróżniono prezesa Stowarzyszenia Czcicieli Miłosierdzia Bożego Archidiecezji Białostockiej Genowefę Suchocką, a w kategorii Twórca Kultury Miłosierdzia – kompozytora Pawła Łukaszewskiego.
W kategorii Pełniący Dzieła Miłosierdzia wyróżniono Szkołę Podstawową Nr 42 im. Bł.Ks. Michała Sopoćki. Jako Świadka Miłosierdzia Bożego w Polsce doceniono siostrę Teresę Szałkowską. A w kategorii: Świadek Miłosierdzia Bożego w świecie wyróżniono biznesmena Jorge Roca Hernandez’a.
Statuetki Apostołów Miłosierdzia otrzymali też Arcybiskupi Seniorzy: Stanisław Szymecki i Edward Ozorowski oraz Wojciech Ziemba.
Info o nagrodach —> www.radio.bialystok.pl: Po raz pierwszy wręczono nagrody im. ks. Michała Sopoćki
GRA
W ramach obchodów w środę w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym o godz. 10.00 odbyła się prezentacja gry „Poznaję Białystok z Patronem Miasta”. Prezentacji gry towarzyszyło rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Dary serca” poświęconego postaci bł. Ks. Michała Sopoćki wraz z wystawą pokonkursową.
To edukacyjna, wielowariantowa gra planszowa dedykowana całym rodzinom. Osią gry jest białostocki szlak pielgrzymkowo-turystyczny „Śladami bł. ks. Michała Sopoćki”.
„Od niemal dwóch lat Białystok ma Patrona, który jest znany na całym świecie – bł. Michała Sopoćkę. To dzięki jego życiu i działalności w naszym mieście dziś może się ono szczycić mianem . To ogromne wyróżnienie, ale i swego rodzaju odpowiedzialność, aby godnie i z zapałem wypełniać treścią tę piękną nazwę. Warto o tym mówić, uświadamiać, szczególnie młodszych mieszkańców, że całkiem niedawno i bardzo blisko nas żył i pracował człowiek, z którego warto brać przykład, który dzięki głębokiej wierze i życiu zgodnie z mało dziś popularnymi, a niezwykle cennymi, wartościami takimi jak pracowitość, konsekwencja, determinacja, potrafił zmienić świat poprzez wyjaśnianie i propagowanie kultu Miłosierdzia Bożego i stać się najbardziej znanym białostoczaninem na świecie” – mówi ks. Jarosław Jabłoński, pomysłodawca zarówno pielgrzymowania szlakiem, jak i gry.
„Białystok to niezwykle ciekawe, atrakcyjne do życia miasto i jak powiedział ks. Jarosław ma wielkiego, znanego na całym świecie Patrona. Jednak w dzisiejszym świecie powiedzenie czegoś takiego niewiele osób, szczególnie tych młodych, skłoni do zainteresowania się tym, doczytania, zobaczenia, poznania. W związku z tym szukaliśmy narzędzia, które pozwoli taką wiedzę zdobywać w łatwy, przyjemny sposób. Ks. Jarosław przedstawił nam pomysł gry planszowej. Uznaliśmy, że może to być naprawdę ciekawe, wartościowe narzędzie, które pozwoli zainteresować również tych, dla których zdobywanie wiedzy kojarzy się z nudnym rytuałem uczenia się „na pamięć” – podkreśla Katarzyna Kakowska, która od samego początku uczestniczyła w jej przygotowaniu.
Zobacz relację —> www.bialystok.pl: O patronie Białegostoku
Zarówno 28 jak i 29 września w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym odbędą się projekcje filmu dokumentalnego pt. „Ks. Michał Sopoćko i jego Miasto Miłosierdzia”.
Ks. Michał Sopoćko zasłynął jako kierownik duchowy i spowiednik siostry Faustyny Kowalskiej. Jako kapłan i wykładowca uniwersytecki pracował początkowo w Wilnie, a następnie od 1947 r. w Białymstoku. Był duszpasterzem parafialnym, katechetą, organizatorem szkolnictwa, pedagogiem, wykładowcą i ojcem duchownym w seminarium, spowiednikiem alumnów, księży i sióstr zakonnych, działaczem trzeźwościowym. W jego życiu dominujący rys pozostawiła jednak służba idei Miłosierdzia Bożego i propagowanie kultu obrazu Jezusa Miłosiernego. Ksiądz Sopoćko opublikował szereg dzieł o Miłosierdziu Bożym, zabiegał o ustanowienie święta ku czci Bożego Miłosierdzia, a także powołał Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.Ks. Sopoćko zmarł 15 lutego 1975 r. w opinii świętości.
Jego doczesne szczątki znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Białymstoku. W Sanktuarium odbyła się też jego beatyfikacja dnia 28 września 2008 r.
Info za —> Archidiecezja Białostocka: Rozpoczęły się uroczystości ku czci Patrona Miasta – bł. ks. Michała Sopoćki
Program uroczystości kościelnych —> DZIĘKCZYNIENIE ZA BEATYFIKACJĘ, ŚWIĘTO PATRONA MIASTA
Zapowiedź na stronie internetowej Miasta Białystok —> Obchody dni patronalnych
Zobacz też —> NAWIEDZENIE RODZIN PRZEZ OŁTARZYK MIŁOSIERDZIA z Relikwiami Bł. Michała Sopoćki