Uroczyste odsłonięcie „Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny” przez Prezydenta R.P Andrzeja Dudę i poświęcenie przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Salvatore Pennacchio w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku miało miejsce w sobotę, 16 grudnia 2017 r. Homilię wygłosił metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź.

– Poświęcenie i odsłonięcie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny – nie dla próżności ludzkiej. To jest nasze wotum wdzięczności Bogu za Jego obecność na drogach naszej historii (…), za dar Ojczyzny; za ewangeliczny siew Kościoła, z którego wyrastało to, co wielkie i twórcze na polskiej drodze; za pokolenia idące przez swój czas z Chrystusem i Jego Matką; za tych co bronili domowych progów i Bożych ołtarzy. Jest to także nasze gdańskie wotum za Niepodległą, która przed 100 laty odrzuciła pęta niewoli – mówił w homilii arcybiskup Głódź.

Uroczystości zostały zaplanowane z okazji 47. rocznicy krwawej masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. oraz 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ich centralnym punktem było odsłonięcie i poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w kościele św. Brygidy, świątyni świata pracy i polskiej „Solidarności”, której patronuje bł. ks. Jerzy Popiełuszko. 16 grudnia 1970 r. był tragiczną datą w dziejach Gdańska, kiedy padły pierwsze strzały do protestujących stoczniowców.

Zobacz więcej —> Radio Maryja: W Gdańsku poświęcono Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny