Z tego odcinka cyklu „Ojca Leona słów kilka…” możemy dowiedzieć się co nieco o życiu św. Benedykta, zakonodawcy benedyktynów, patrona Europy, jak również o zasadach, jakie wprowadzał w założonych przez siebie wspólnotach. A przede wszystkim – jak wiele do powiedzenia współczesnemu człowiekowi ma Reguła, która powstała na początku VI wieku n.e. i jak ją zacząć stosować we własnym, świeckim, codziennym życiu.

Odcinek z dnia 19.04.2012 r.

Pomysł i edycja: Jacek Zelek.

Źródło —> PSPO.pl/Opactwo Benedyktynów w Tyńcu: Ojca Leona słów kilka… Św. Benedykt i uniwersalizm jego nauki

Zobacz też:

Św. Benedykt z Nursji

Litania do św. Benedykta

Odrobina zakwasu zakwasza całe ciasto czytamy w Ewangelii. Takim właśnie zakwasem, który wywołał istną rewolucję dziejowo-kulturową, był św. Benedykt — człowiek urodzony w prowincjonalnym miasteczku Nursja w środkowych Włoszech, który rozpoczynając swoją duchową drogę, pragnął jedynie spotkania z Bogiem. Co jednak sprawiło, że ten spokojny i, zdawałoby się, pragnący raczej odosobnienia niż roli duchowego przywódcy święty pozostawił po sobie tak wielkie dziedzictwo? W czym tkwi sekret nauki Patriarchy Mnichów i równocześnie inicjatora jednego z najstarszych zakonów w Kościele katolickim?

Czytaj całość —> benedyktyni.pl: Św. Benedykt z Nursji

Obecnie Europa ma kilkoro patronów, pochodzących z różnych czasów i narodów. Jako pierwszy patronem Starego Kontynentu został ogłoszony św. Benedykt z Nursji – opat, czyli przełożony klasztoru mnichów z Italii.

Czytaj całość —> Św. Benedykt – patron Europy