Siostra Gabriela ze zgromadzenia sióstr felicjanek w Przemyślu odwiedza miejsca, gdzie przebywają bezdomni i zanosi im paczki z żywnością. Wspomagają ją w tym funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Na co dzień s. Gabriela kieruje kuchnią im. bł. Marii Angeli Truszkowskiej i św. Brata Alberta, w której bezdomni i potrzebujący dostają ciepłą zupę i pieczywo. Wtedy jednak nie ma czasu na rozmowę z nimi. Dlatego przy wsparciu Straży Miejskiej odwiedza pustostany, dworce, place przed supermarketami i nawiązuje kontakt z bezdomnymi którzy się tam ogrzewają a i często żebrzą. Namawia ich do zerwania z nałogiem, oferuje pomoc, zachęca do spędzenia zimy w schronisku dla bezdomnych.

Przeczytaj więcej —> zakony-zenskie.pl: Siostra Gabriela odwiedza bezdomnych

Posłuchaj —> relacji Polskiego Radia Rzeszów: Siostra Gabriela pomaga bezdomnym

fot. www.felicjanki.przemysl.pl

fot. www.felicjanki.przemysl.pl

W Prowincji Matki Bożej Częs­to­chow­skiej (dom prowincjalny w Przemy­ślu) jest obecnie ponad 250 sióstr. Pracują one w 30 domach lokalnych, w tym w jed­nym domu we Francji, w dwóch na Ukrainie i w Rzymie. Otwartość na potrzeby Kościoła na Ukrainie przyczyniła się do podjęcia placówek misyjnych. W roku 1996 został otwarty dom w Zabłotowie,  a w 2003 – w Kosowie.  —> przeczytaj więcej o siostrach felicjankach w serwisie internetowym www.felicjanki.przemysl.pl

Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa (pełna nazwa to Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) powstało w Warszawie, dnia 21 listopada 1855 roku, w którym to dniu Matka Angela i jej kuzynka – Klotylda Ciechanowska oddały się Matce Bożej na służbę według Woli Przenajświętszej Jej Syna Jezusa Chrystusa. W tym czasie prowadziły już opiekę nad gromadką dzieci i staruszek. Początkowo w pokojach na poddaszu przy ul. Kościelnej 10 na Nowym Mieście, a gdy one okazały się zbyt ciasne zajęły mieszkanie przy ul. Mostowej. Instytucję przez nie prowadzoną zwano „Instytutem Panny Truszkowskiej”, później „Zakładem św. Feliksa”. Duchowe oparcie miały w o. Honoracie Koźmińskiemu, który cały czas towarzyszył powstawaniu dzieła.

Życie duchowe felicjanek opiera się na charyzmacie założycielki bł. Marii Angeli Truszkowskiej. Jej bez­graniczna miłość Boga objawiała się w całkowitym poddaniu się Jego woli, czego wyrazem była współ­czująca miłość i miłosierdzie, ofiarna służba potrzebującym i troska o zbawienie wszystkich ludzi. Od początku istnienia Zgromadzenia przyświecały jej ideały św. Franciszka.

Źródło: zakony-zenskie.pl / KAI / felicjanki.przemysl.pl / zyciezakonne.pl