20 sierpnia 2017 r. w niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, do sanktuarium Maryi Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przybyły w pielgrzymce tysiące kobiet i dziewcząt. – Kiedy Kościół szuka Chrystusa, puka do domu Matki. Dlatego sanktuaria są miejscem szczególnej ewangelizacji – mówił kard. Stanisław Ryłko w homilii i zachęcał, żeby uczyć się nieść Chrystusa innym w stylu maryjnym – z delikatnością i czułością

Kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, który do 2016 r. pełnił funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich był gościem tegorocznej żeńskiej pielgrzymki. Przez długie lata był zaangażowany z ramienia Stolicy Apostolskiej w organizację Światowych Dni Młodzieży (w Kolonii, Sydney i Krakowie). Był bliskim współpracownikiem papieża Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Ryłko swoją homilię w Piekarach Śląskich rozpoczął od refleksji nad tym, czym jest sanktuarium maryjne. Jak podkreślał, to miejsce, w którym czujemy się oddani i zawierzeni Maryi. – Tutaj, w Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, Chrystus mówi do każdej i każdego z nas: Zaufaj Maryi. Pozwól się Jej prowadzić – mówił. Podkreślał, że spojrzenie Matki często mówi więcej niż słowo i ma w sobie wielką moc, dotyka serca, daje siłę do przemiany życia i powrotu do Boga. – Maryja dodaje otuchy – mówił dalej kard. Ryłko. Zauważał, że wszyscy potrzebujemy tego pełnego troski o nas spojrzenia matki.

Nawiązując do tajemnicy wniebowzięcia Maryi, kard. Ryłko wskazywał, że Maryja uczy  i przypomina nam dzisiaj, że nie mamy tu na ziemi stałego mieszkania. Jesteśmy pielgrzymami, pątnikami, ludźmi w drodze do Niebieskiej Ojczyzny. Żyjemy zatem dla nieba. Maryja jako pierwsza ze stworzeń osiągnęła już ten cel, jest już w niebie, a jednocześnie pozostaje blisko swoich dzieci.

Kard. Ryłko podkreślał, że nasze chrześcijańskie powołanie polega na niesieniu światu Chrystusa, na wzór Maryi. – W ten sposób Maryja staje się gwiazdą misji ewangelizacyjnej Kościoła – mówił, bo jak wyjaśniał, kiedy Kościół szuka Chrystusa puka do domu Matki. Dlatego sanktuaria są miejscem szczególnej ewangelizacji. To tu pukamy do domu Matki i wołamy: Pokaż nam Jezusa i spraw, abyśmy naprawdę stali się Jego uczniami, misjonarzami w świecie, abyśmy umieli nieść przesłanie nadziei wszędzie, gdzie przyszło nam żyć – mówił.

Podkreślał, że dzisiejszy świat jest wielkim terenem misyjnym, mówił o kryzysie Boga, o odrzuceniu Boga, które prowadzi do kryzysu człowieka. – Wielu ludzi żyje tak, jakby Boga nie było – mówił i zachęcał do ewangelizacji. – I tutaj otwiera się pole działania dla kobiet – dodawał. Nawiązując do nauczania Ojca Świętego Franciszka podkreślał, że to właśnie kobiety wnoszą w dzieło ewangelizacji  pierwiastek maryjny, i takiego właśnie stylu ewangelizacji Kościół powinien się uczyć. Chodzi o styl życia oparty na delikatności i czułości, dotykający serca.

Przywołując słowa Jana Pawła II, kard. Ryłko zachęcał kobiety, by odkrywały swoje autentyczne piękno i godność. – Stawajcie jako kobiety w pierwszej linii obrony człowieka stworzonego jako mężczyzna i kobieta – mówił. Apelował, by broniły życia w każdej fazie jego rozwoju, by miały odwagę iść pod prąd. – Dajcie prowadzić się Maryi w Jej szkole – zachęcał.

Info za —> BPKEP/episkopat.pl: Kard. Ryłko w Piekarach Śląskich: Uczmy się maryjnego stylu ewangelizacji

Wideo —> TVP Info


Przeczytaj też —> Słowo Arcybiskupa Katowickiego podczas pielgrzymki stanowej kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.


– To od matek zależy jakie będą pokolenia jutra. Ich sytuacja powinna być przedmiotem troski całego społeczeństwa – apelował podczas maryjnych Nieszporów w Piekarach bp Marek Szkudło.

Czyta całość —> Gość Wrocławski: Docenić matki


Witryna internetowa Sanktuarium w Piekarach Śląskich —> www.piekarybazylika.pl

fot. Magdalena Lubecka / fotolubecki.pl  CC BY - opoka.photo

Program pielgrzymki

Przygotowanie do liturgii Mszy świętej (wzgórze kalwaryjskie):

8.00 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
8.30 – Rozważania różańcowe

Przybycie księży biskupów do bazyliki:

9.30 – Powitanie liturgiczne

– Krótka adoracja w ciszy
– Litania do Matki Bożej Piekarskiej
– Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię

Hołd złożony Matce Bożej

– Powitania i pozdrowienia
– Powitanie Matki Bożej w imieniu pielgrzymów
– Słowo metropolity katowickiego, abpa Wiktora Skworca

Msza Święta na wzgórzu kalwaryjskim – godz. 10.30

– homilię wygłosi kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie

Godzina młodzieżowa (kalwaria) – 13.45 (przy ołtarzu głównym)

Nabożeństwo majowe (kalwaria) – 15.00

Procesja do bazyliki – godz. 16.00, hymn Te Deum i zakończenie pielgrzymki.


Info za —> episkopat.pl: Piekary Śl.: Pielgrzymka kobiet i dziewcząt (zapowiedź)


Wesprzyj Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki:

300x250_