Największy Orszak Trzech Króli, już po raz dziesiąty, przejdzie ulicami Warszawy w sobotę 6 stycznia 2018 r. Tradycyjnie, rozpocznie się na Placu Zamkowym. Chwilę przed godz. 12 p. Anna Kubicka – Płodzich zaśpiewa kolędę „Bóg się rodzi” ze zwrotką, która wygrała konkurs poetycki zorganizowany przez Fundację Orszak Trzech Króli.

Orszak poprzedzi Msza święta, która zostanie odprawiona o godz. 11.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Przedtem, o godz. 10.30 kard. Kazimierz Nycz odznaczy kilkanaście osób medalem Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej.

W samo południe kard. Kazimierz Nycz poprowadzi modlitwę Anioł Pański, po której Orszaki zaczną przygotowywać się do drogi.

Przed królewskimi Orszakami, w drogę do Betlejem, wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem.

Na Placu Zamkowym na uczestników Orszaku będzie czekało wiele atrakcji – taniec dziewcząt z szarfami, taniec chińskiego smoka, atak diabłów na Orszaki oraz musztra Legionu Rzymskiego.

W drodze do Stajenki Królowie miną mansjony:
– Pierwszy Grzech – szkoła „Żagle” z opiekunem, p. Jarosławem Kopaczewskim,
– Dwór Heroda – szkoły Przymierza Rodzin z opiekunką, p. Małgorzatą Faberską,
– Chóry Anielskie – chór ze szkoły im. Piotra Skargi pod przewodnictwem p. Barbary Jurczyk,
– Gospoda – Teatr Biedronka działający przy szkołach Stowarzyszenia „Sternik”,
– Walka Dobra ze Złem – Niepubliczne Gimnazjum Wyspa JP2 i szkoły im. Ks. Jana Twardowskiego z opiekunem, p. Mateuszem Puchowskim,
– Brama Anielska – szkoła Strumienie z opiekunką, p. Kamą Prina – Cerai.

Każdy z Królów inaczej będzie podróżował do Betlejem: Król Afrykański na wielbłądzie, Król Azjatycki na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski – na tronie umieszczonym na rikszy, a jego Orszakowi będą towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczy przez dzieci.

Barwne Orszaki przejdą na Plac Piłsudskiego, gdzie Królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus. Po tej scenie uczestnicy Orszaku zostaną zaproszeni do odtańczenia poloneza do kolędy „Bóg się rodzi” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na Placu Piłsudskiego nie zabraknie kolęd – najpierw w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą p. Jana Krutula, a później – warszawskich studentów pod przewodnictwem p. Aleksandry Ignaczak.

Ponadto, na Placu Piłsudskiego będą zagrody ze zwierzętami (wielbłąd, alpaki, osioł, kozioł, owieczki i ptaki, w tym ptaki drapieżne). Będzie możliwość zakupienia orszakowych gadżetów i książek, ciepłych posiłków i napojów, jak również dowiedzenia się czegoś o misjach w namiocie Ad Gentes.

W trakcie Orszaku wolontariusze będą rozdawali uczestnikom korony, śpiewniki i nalepki, a także zbierali pieniądze do puszek – publiczna zbiórka pieniędzy „Mędrcy dla Wschodu”, z której dochód zostanie przekazany na wsparcie instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą lub w Polsce na rzecz wschodnich obywateli.

Ogólnopolskimi Partnerami Orszaku Trzech Króli są: Lotto, PGNiG oraz Inter Risk.

Info za —> Orszak Trzech Króli – Dla mediów: Warszawski Orszak Trzech Króli 2018 archwwa.pl: Orszak Trzech Króli