Instytut Pamięci Narodowej, studio kreatywne Fish Ladder i firma Juice przedstawiają “Niezwyciężonych” – animowany film pokazujący walkę Polaków o wolność, od pierwszego dnia II wojny światowej, aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Narratorem angielskiej wersji filmu jest brytyjski aktor Sean Bean, a polskiej Mirosław Zbrojewicz.

– Tym filmem chcielibyśmy rozpocząć międzynarodową akcję edukacyjną, której celem jest przedstawienie polskiej perspektywy historycznej okresu 1939 – 1989. Mam takie odczucie, że “Niezwyciężonymi” wróciliśmy do perspektywy, jaką mieli żołnierze 2. Korpusu generała Władysława Andersa, czyli bezkompromisowej walki o wolność kraju. – mówi Adam Hlebowicz, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN. – Jest to głos suwerennego państwa, które wystawiło do tej wojny czwartą co do wielkości armię, poniosło największe ofiary i jako jedyne walczyło w tym konflikcie od pierwszego do ostatniego dnia. Bez polskiej perspektywy nie da się w pełni zrozumieć przebiegu, ale też konsekwencji II wojny” – dodaje.

Premiera filmu odbędzie się przed 78. rocznicą agresji ZSRS na Polskę i pokaże kluczowe momenty 50-letniej walki Polaków o wolność. Wysiłki te prezentowane są przez bohatera, który z jednej strony jest symbolem zmagań, z drugiej strony w każdej scenie odsyła do historycznych postaci jak rtm. Witold Pilecki, Irena Sendler czy Witold Urbanowicz. Niektórzy z bohaterów pojawiają się w filmowej formie po raz pierwszy: gen. Stanisław Maczek, Jan Karski czy Marian Rejewski.

Krzysztof Noworyta, producent filmu ze studia Fish Ladder, zwraca uwagę, że film świetnie wpisuje się w to, co dzieje się obecnie w dyskusji o polityce historycznej: – Liczące się kraje bardzo dbają o to w jaki sposób prezentowana jest ich historia. Potrafią świetnie pozycjonować swoją narrację w świadomości zbiorowej swojego narodu. “Niezwyciężonymi” wytyczamy nowy styl opowiadania o historii Polski. Przemawiamy językiem popkultury, bo to współczesna lingua franca, którą mówi cały świat – dodaje.

Film powstawał przez ponad rok. Obok projektowania narracji trwały intensywne poszukiwania estetyki obrazu.

– Szukaliśmy oryginalnego stylu plastycznego dla tego filmu – mówi Michał Misiński ze studia Juice, reżyser filmu. – Z jednej strony miał on nieść silne emocje, z drugiej dawać pole na zbudowanie niedosłowności i poetyckiego nastroju. Malarska konwencja pozwoliła zbudować wymowne symbole jak choćby ten ze sceny pierwszej, gdy bohater miażdżony jest przez dwie ściany, czy scenę rozmowy Karskiego z Rooseveltem.

Animacja ma charakter edukacyjny i służy popularyzacji historii Polski. Po jej obejrzeniu widzowie kierowani będą na specjalnie przygotowaną stronę internetową, która pozwoli im pogłębić prezentowaną w filmie historię i poznać losy prawdziwych bohaterów.

– U źródeł myślenia o filmie i wczesnej pracy nad jego koncepcją przyświecała nam teza, że wojna w 1945 r. nie dla wszystkich się skończyła. – mówi Rafał Pękała, koordynator projektu z Biura Edukacji Narodowej IPN. – Chcieliśmy więc przypomnieć, jak niesprawiedliwie została potraktowana Polska, a przede wszystkim jak bardzo niedoceniony został wysiłek polskich żołnierzy, którzy z poświęceniem walczyli za wolność zarówno swojego kraju, jaki i całego świata, i którzy potem nie mogli uczestniczyć w paradzie zwycięstwa. Ze strony naszych sojuszników nie padły nigdy słowa przepraszam, a tymczasem koniec wojny dla Polaków oznaczał kolejną okupację, a więc walkę o wolność przez kolejne 45 lat od “zakończenia wojny”. Zadaniem filmu jest więc pokazanie prawdy historycznej w nowoczesny i jednocześnie symboliczny sposób. Film ma ogromny potencjał edukacyjny, który chcielibyśmy wykorzystać w różnorodnych działaniach Biura Edukacji Narodowej Animacja w doskonały i syntetyczny sposób pokazuje polską drogę do wolności od 1939 do 1989 r. Drogę po której szli również Żołnierze Wyklęci, opozycja niepodległościowa, Solidarność  – dodaje.

Film prezentowany jest w trzech wersjach językowych – angielskiej, polskiej i rosyjskiej. Dostępny jest na stronach: www.theunconquered-movie.com, http://www.niezwyciezeni.ipn.gov.pl/, www.niezwyciezeni-film.pl.

O autorach:

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu  jest instytucją publiczną, której głównymi zadaniami są: badanie oraz popularyzacja najnowszej historii Polski, zarządzanie spuścizną archiwalną organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego oraz ściganie nazistowskich i komunistycznych zbrodni. Jednym z ważniejszych działań IPN jest upowszechnienie wiedzy z historii współczesnej. Instytut organizuje zajęcia w szkołach. warsztaty dla nauczycieli, wykłady, seminaria, konkursy i wycieczki piesze. Przygotowuje również wystawy, koncerty, pokazy filmowe, strony internetowe i nowoczesne materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów, wydaje interesujące gry planszowe. Coraz częściej Instytut sięga po nowoczesne formy multimedialne: filmy dokumentalne, animacje, prezentacje wspierające proces nauczania historii.

FishLadder to kreatywne studio, które ma szerokie doświadczenie w tworzeniu pomysłów na rzecz promocji polskiej kultury i historii. Specjalizuje się w tworzeniu narracji i kompleksowych strategii oraz produkcji branded kontentu. Zespół stworzył kampanię Legendy Polskie i bierze udział w projektowaniu wystaw stałych Muzeum Historii Polski i Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Juice to kreatywne studio specjalizujące się w projektowaniu, postprodukcji, animacji 3D oraz efektach specjalnych, które od 2006 roku realizuje wielokrotnie nagradzane projekty dla branży reklamowej, filmowej, instytucji artystycznych, edukacyjnych oraz branży gier komputerowych.


Informacje szczegółowe:

Producent:

Instytut Pamięci Narodowej

Koncepcja i scenariusz:

Krzysztof Noworyta, Marcin Kobylecki / Fish Ladder , Rafał Pękała / IPN

Reżyseria:

Michał Misiński

Koordynator projektu IPN:

Rafał Pękała

Producenci kreatywni:

Krzysztof Noworyta, Marcin Kobylecki/ FishLadder

Producent wykonawczy:

Natalia Lasota/ Juice

Muzyka:

Tommy Zee / Hologram

VO:

Sean Bean

Mirosław Zbrojewicz

Postprodukcja: Juice

Konsultanci historyczny:

Michał Mackiewicz

dr Tomasz Ginter

Tadeusz Pamzo

CG supervisor:

Andrzej Sykut

Tomasz Dyrduła

Art Director:

Andrzej Sykut

Selim Sykut

Concept art:

Michał Misiński

Igor Piwowarczyk

Krystian Biskup

Maciej Haraf

Wojciech Magierski

Mikołaj Piszczako

Matte painting:

Krystian Biskup

Igor Piwowarczyk

Michał Misiński

Zuzanna Gałuszka

Storyboard:

Ilona Błaut

Marcin Kuligowski

Layout:

Tomasz Dyrduła

Marcin Orzechowski

Jakub Wrzalik

Krzysztof Marcinowski

Tomasz Dabert

Waldemar Tabaka

Łukasz Walichnowski

Łukasz Gdaniec

Łukasz Świerczyński

Krzysztof Rusinek

Łukasz Kubiński

Mocap:

Łukasz Kubiński

Waldemar Nalepa

Mocap Aktorzy:

Natalia Lasota

Filip Bartczak

Maciej Tunikowski

Jarosław Ćwirzeń

Michał Misiński

Animation Supervisor:

Błażej Kowalski

Animatorzy:

Błażej Kowalski

Marcin Orzechowski

Jakub Wrzalik

Aleksandra Rafalska

Michał Husiak

Łukasz Dziedziński

Modelarze:

Tomasz Stefański

Sebastian Ośka

Tomasz Wróbel

Ali Jalali

Alicja Cygan

Łukasz Kamiński

Robert Walentynowicz

Piotr Koczan

Łukasz Walicki

Andrzej Sykut

Evermotion

Rigging:

Błażej Kowalski

Marcin Orzechowski

Textury:

Andrzej Sykut

Piotr Koczan

Sebastian Ośka

Shading:

Andrzej Sykut

Łukasz Walicki

FX:

Tomasz Dyrduła

Paweł Pojedynek

Selim Sykut

Lighting/Rendering:

Andrzej Sykut

Łukasz Walicki

Jarosław Handrysik

Selim Sykut

Compositing Supervisor:

Selim Sykut

Compositing Artists:

Selim Sykut

Michał Misiński

Bartłomiej Otłowski

Maciej Haraf

Przemysław Czapla

Szymon Jaskuła

Tomasz Potakowski

Paweł Białowąs

Konsultant kreatywny:

Tobiasz Piątkowski

Narracja VO:

Krzysztof Noworyta
Rafał Pękała
Marcin Kobylecki

Opracowanie tekstu VO:

Dominika Stanios

Tomasz Piekot

Rafał Zarzeczny

Konrad Starczewski

Arkadiusz Cisek

Tłumaczenie VO:

Klaudia Siczek

Edyta Mleczko

E Blake Berry

Russ Williams

Łukasz Pogoda

Udźwiękowienie:

Juice Sound

Nagranie lektora wersji angielskiej:

Catsound


Źródło —> Instytut Pamięci Narodowej / www.niezwyciezeni-film.pl


Wesprzyj Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki:

300x250_