Matka Teresa z Kalkuty, założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości została ogłoszona świętą dnia 4 września 2016 roku. Dokonał tego papież Franciszek podczas Mszy św. na placu św. Piotra w Watykanie. Następnego dnia, w 19. rocznicę śmierci tej misjonarki miłości miłosiernej Kościół obchodził jej wspomnienie, po raz pierwszy jako świętej. Przed południem Mszy dziękczynnej za jej kanonizację, koncelebrowanej na placu św. Piotra, przewodniczył kard. Pietro Parolin.

W homilii przypomniał jej szczególne powołanie, które uświadomiła ona sobie w 1946 r., jadąc na rekolekcje. „Otwarłam oczy na cierpienie i zrozumiałam do głębi istotę mojego powołania – pisała Matka Teresa. – Czułam, że Pan żąda ode mnie wyrzeczenia się spokojnego życia w moje wspólnocie zakonnej, aby wyjść na ulice i służyć ubogim. To nie była sugestia, zachęta czy propozycja, ale rozkaz”.

Watykański sekretarz stanu przytoczył też jej słowa: „Nasze życie musi być stale żywione Eucharystią, bo gdybyśmy nie potrafili zobaczyć Chrystusa pod postacią chleba, nie byłoby też możliwe odkryć Go w pokornej postaci wycieńczonych ciał ubogich”. Kard. Parolin zwrócił uwagę, że Matka Teresa dobrze wiedziała, iż jedną z form ubóstwa jest czuć się niekochanymi i pogardzanymi, a ma to miejsce również w krajach i rodzinach bogatszych, gdzie doświadcza się pustki duchowej i zagubienia sensu życia.

Czytaj całość —> Radio Watykańskie: Msza dziękczynna za kanonizację Matki Teresy, obrończyni życia

Wideo —> Telewizja TRWAM: Homilia kard. Parolina wygłoszona podczas Mszy dziękczynnej za kanonizację Matki Teresy z Kalkuty


Wesprzyj Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki:

300x250_