Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wraz z abp. Grzegorzem Rysiem podczas XXVII spotkania opłatkowego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski ogłoszeni zostali Małopolanami Roku 2017. Spotkanie w dniu 9 stycznia 2018 roku prowadził Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierz Barczyk.

XXVII Noworoczne Spotkanie Opłatkowe Samorządów Małopolski zostało zorganizowane w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. Spotkali się na nim samorządowcy z Małopolski oraz przedstawiciele krakowskiego korpusu konsularnego i duchowieństwa archidiecezji krakowskiej.

Arcybiskup wyraził ogromne zaskoczenie z otrzymania tytułu Małopolanina Roku, tym bardziej, że nigdy nie krył swych wielkopolskich, poznańskich korzeni, a także dlatego, że krakowską stolicę biskupią objął niespełna rok temu. – Jestem za to bardzo wdzięczny i zdaję sobie sprawę, jak bardzo ten tytuł zobowiązuje wobec Krakowa i Małopolski, ziemi, która od roku jest mi szczególnie droga i ważna – powiedział.

W dalszych słowach metropolita krakowski odwołał się do historii naszej ojczyzny, wskazując, jak wielki wpływ ma ona na współczesność. – Spotykamy się na opłatku, a zatem wracamy do naszych głębokich, chrześcijańskich korzeni, korzeni naszego narodu. Prawdopodobnie nie ostalibyśmy się jako naród przez te 123 lata niewoli, z wyjątkiem siedmiu lat Księstwa Warszawskiego, gdyby nie Kościół katolicki i gdyby nie łączność Kościoła działającego w różnych zaborach ze Stolicą Apostolską – podkreślał arcybiskup Marek Jędraszewski. Zwrócił uwagę zarazem, że za to dążenie do jedności z Watykanem i zakorzenienie w polski naród Kościół polski płaci niemałą cenę.

Metropolita wspomniał także, że 2018 rok stanowić będzie 40. rocznicę wyboru kardynała Wojtyły na papieża. – Sami doskonale pamiętamy tamten czas, wielki entuzjazm i to, że dochodziło do wewnętrznego zrywania kajdan, które nas zniewalały. To z tego potem rodziła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła do ojczyzny, z tego rodziła się Solidarność, także Polska samorządowa – mówił metropolita. Dodał jednak, że wspomina to wszystko, by podkreślić, że dzisiejsza Polska jest niejako zbiorowym owocem. – Trzeba ze strony państwa zrobić wszystko, by mimo naturalnych podziałów i zbliżającej się kampanii wyborczej ocalić to, co najbardziej istotne – jedność. Jedność Polski budowanej na tych samych wartościach, których korzenie odnajdujemy w chrześcijaństwie – podsumował.

Arcybiskup życzył wszystkim, by spełniły się słowa kolędy „Podnieś rękę Boże Dziecię błogosław Ojczyźnie miłej. W dobrych radach, dobrym bycie wspieraj jej siłę swą siłą.

Zgodnie z tradycją, spotkanie zostało poprzedzone wspólnym złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II na ul. Franciszkańskiej 3, który był pierwszym Małopolaninem w historii tego wyróżnienia. 

Tytuł Małopolanina Roku przyznaje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Pierwszym uhonorowanym w ten sposób Małopolaninem był papież Jan Paweł II. Wśród dotychczasowych laureatów są również kardynałowie Franciszek Macharski, Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz, abp Wiktor Skworc, abp Ignacy Tokarczuk oraz wybitni ludzie kultury, nauki i sportu, m. in. Andrzej Wajda, Wisława Szymborska, Jerzy Trela czy Adam Małysz, Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch.

Info za —> Archidiecezja Krakowska: Abp Marek Jędraszewski Małopolaninem Roku 2017 oraz ekai.pl: Kraków: abp Jędraszewski i abp Grzegorz Ryś Małopolanami Roku 2017

Archidiecezja Krakowska:
Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. i video Katarzyna Katarzyńska, Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska